Győrffy Ákos írása Magasles tárcasorozatunkban
Miklós-tető, nyári délelőtt. Hétszázhuszonöt méteres magasságban vagyunk. Nem egy komoly magasság ez, nem érzem szükségét annak, hogy oxigénpalackot ragadjak. Mindig is középhegységi ember voltam, a magashegységeket inkább csak nézni szeretem. Legfeljebb kétezer méterig felbaktatok, annyi nekem elég.
Interjúzni jöttünk fel ide, akármilyen meglepően is hangzik. Darányi Lászlóval, a Duna–Ipoly Nemzeti Park természetvédelmi őrével beszélgetünk. Részleteket nem árulok mert, mert a beszélgetésünk olvasható lesz a Mandiner nyári dupla lapszámában. De ezek a részletek most nem is érdekesek.
Darányi javasolta a helyszínt. Azt mondta, igazi beszélgetéshez megfelelő helyszín kell.
Akárhol nem lehet csak úgy beszélgetni.
Igaza van. Tényleg nem lehet. Egyik kedvenc helye a Miklós-tető az andezitszikláival, ahonnan tényleg lenyűgöző kilátás nyílik az alattunk elterülő Csarna-völgyre.
A Csarna-völgy erdőrezervátum, alig néhány akad ilyesmiből az országban. Ez azt jelenti, hogy itt évtizedek óta nem volt fakitermelés, és a belátható jövőben nem is lesz. A terület ettől még messze nem őserdő. Ahhoz még legalább százötven év kell.
Itt lassabban történnek a dolgok, minden a saját tempójában történik. Ezt az erdei „ügymenetet” szeretem világegyetemi tempónak nevezni. Mert hiába mozog végtelenül lassan a kárpáti kék meztelencsiga, és hiába gyors hozzá képest mondjuk a fekete harkály, a tempójuk ugyanaz.
A természet minden teremtménye ugyanabban a tempóban él,
miközben a sebességük különböző. A sebesség nem egyenlő a tempóval. A tempó rejtélyes tünemény. A létezés alapállapota. Egyenletes hullámzás a végtelenben. A bolygók és a csillagok, a naprendszerek és a galaxisok alapállapota, de a kárpáti kék meztelencsigáé és a fekete harkályé is. Vagy a bükkösben repkedő havasi cincéré.
De közben arról se feledkezzünk meg, hogy az emberé is. Bár erről mintha már rég megfeledkeztünk volna.
Amikor Darányi László a Miklós-tetőn szeretne beszélgetni, azzal voltaképp arra hívja fel a figyelmet, hogy ideje lenne újra megismerkednünk ezzel az alapállapottal. Balra a Magosfa, szemben a Nagy-Hideg-hegy. Egy ősrégi, felrobbant vulkán roncsai. Rémlik, hogy valamikor jártam már itt. Üldögéltem úgy húsz évvel ezelőtt ezeken az andezitsziklákon.