Megkongatta a vészharangot a Politico: rádöbbentek arra, hogy Ukrajna letarolta az uniós piacot

Kiderült, hogy már most veszélyben van Európa cementipara.

Hiába szavazott nemmel Lengyelország és Magyarország, és hiába tartózkodott további négy kisebb ország, nélkülük is megvolt a minősített többség.
„Az Európai Unió tagországainak belügyminiszterei a múlt héten megegyezésre jutottak a közös menekültpolitikáról. Annyiban ez váratlan és nagy jelentőségű fejlemény, hogy a 2015-ös menekültválság óta a tagországok nem tudtak közös menekültpolitikában megegyezni. Most viszont sikerült, egyelőre belügyiminiszteri szinten, ami azért fontos, mert miniszteri szinten elegendő a megegyezéshez a minősített többség is. Hiába szavazott nemmel Lengyelország és Magyarország, és hiába tartózkodott további négy kisebb ország, nélkülük is megvolt a minősített többség. A megegyezés még nem végleges döntés, a kérdéssel foglalkozik majd az Európai Parlament, ahol újrakezdődik majd a vita, bár alighanem ott is jelentős többség támogatja majd a megállapodást
A megegyezésnek két lényeges eleme van. Az egyik: a menedékkérelmek elbírálására első lépésben az EU külső határain felállítandó fogadóállomásokon kerül sor, ahol megvizsgálják, hogy az érkezőknek van-e jelentős esélyük a menedékjogon alapuló nemzetközi védelemre. E tekintetben a menedékkérő származási országa az irányadó: a háborútól illetve polgárháborútól sújtott országokból, mint Afganisztánból, Szíriából vagy Szomáliából érkezők várhatóan élhetnek a menedékjoggal, az ő esetükben a végleges elbírálás valamelyik uniós tagországban fejeződik be. Ezzel szemben például a fekete-afrikai vagy észak-afrikai országokból érkezők általában nem élhetnek a menedékjoggal, mivel őket hazájukban nem üldözik. Akinek kérelmét a határon elutasítják, annak vissza kell térnie a határról egy Unión kívüli, de biztonságosnak tekinthető országba: vagy hazájába, vagy valamely olyan országba, amelyen keresztül az Unió határára érkezett.
A megegyezés másik eleme, hogy az európai szolidaritás jegyében előveszi a kvóta elvét, és előírja a menekültek arányos elosztását a tagállamok között. Ha egy ország nem hajlandó befogadni a kvóta szerint neki jutó menekülteket, akkor személyenként húszezer eurót kell fizetnie annak az országnak, amely helyette átveszi a menedékkérőt.
Lengyelország és Magyarország elsősorban e második elem miatt mondott nemet a kompromisszumra, bár nyilván az sem tetszett nekik, hogy nem mindenkit küldenek azonnal vissza a külső határról. A másik oldalon emberjogi szervezetek és baloldali politikusok azért bírálják a kompromisszumot, mert a külső határon állítja meg a menedékkérők egy részét és tartja őket elzárva, akár gyerekes családokat is. Németország azt szerette volna, ha a gyerekes családokat nem tartják elzárva a határon (ahogy ezt az Orbán-kormány tette Röszkénél és Tompánál), de csak néhány ország támogatta ezt, így nem került bele a kompromisszumba. A kompromisszum emiatt mélyen megosztja például a német zöld pártot.”
Nyitókép: MTI/EPA/Tolga Bozoglu