Dacos kiáltványban panaszolta el az ország sanyarú sorsát Cseh Katalin. Természetesen oda lyukad ki, hogy a demokrácia idehaza nem működik. És hogy ebben mégis mi az érdekes? Természetesen nem a kampányfogásnak is vitaminszegény kiakadás, hanem a belső logika hiánya és a kínzó ötlettelenség.
Kicsit jobban szétszálazva, először az önellentmondásokról. Kezdjük ott, hogy a kormánykritika joga, sőt kötelessége a mindenkori ellenzéknek. Azonban a komolyan vehetőséghez elvárható a bírálatban valamiféle minimális koherencia. Nos ez az, ami jelen esetben (és a hasonló kritikák többségében) fájóan hiányzik. Nézzük csak: „Ők azok, akik képtelenek hazahozni az uniós pénzeket” – fakad ki Cseh Katalin. Ugyanakkor Cseh Katalin egyike azoknak, akik fáradságot nem kímélve dolgoznak a brüsszeli rosszallás fenntartásán, hazánk stigmatizálásán, az uniós támogatások felülvizsgálatán.
Mi ez, ha nem a farizeusság fogalmának kimaxolása?
Egyik nap hadakozás az EP-ben Magyarország megregulázása érdekében, másik nap a kormány kárhoztatása az uniós források elapadása miatt. Hasonlóan paradox az a megállapítás is, miszerint: „Külföldi szemlélők sokszor kérdezik tőlem, hogy mégis hogy nem bukott még bele a kormány a brutális inflációba. Sajnos ez az ára annak, hogy nincs működő demokrácia Magyarországon.”
Vagyis ha Magyarországon a kormány nem bukik meg, akkor egyenes vonalon következik, hogy a demokrácia nem működik. Ez a logikai hajtűkanyar világít rá az ellenzék másik problémájára, a kreatív energiák egyre látványosabb hiányára. A baloldali „Magyarország nem demokrácia” axióma ugyanis még a kétharmad elmagyarázására sem volt elég tavaly, arra pedig végképp alkalmatlan, hogy
a valódi ellenzéki stratégiaalkotás hiányát elfedje.
Erre szolgál egyébként a Momentum másik „innovációja” is, a kordonbontás. Jó kis nemzetközi médiahájp kreálható, szívszorító képeket lehet lőni, miközben az egésznek égvilágon semmi, de semmi értelme. Ezt természetesen tudják a Momentumban is, ennyire nem veszett el a realitásérzék. Viszont azzal is tisztában vannak, hogy a valódi bázisépítés helyett a látványpolitizálás sokkal kisebb energiabefektetéssel megvalósítható, és ebben már van tapasztalat is: elég a tévészékházban töltött hírhedt éjszakára gondolni.