Győrffy Ákos írása Magasles tárcasorozatunkban
Néhány napja, ahogy a kertben épp néhány pillangót bámultam, eszembe jutott egy rég bezárt kocsma. Jung Gábor kocsmája Nagymaroson. Írtam már erről a kocsmáról, nem szeretném ismételni magam.
A lepkék látványa hívta elő a kocsma emlékét, mert egyszer, egy régi tavaszon ebbe a kocsmába egyszer csak berepült rengeteg lepke. Ott ültünk néhányan a félhomályos helyiségben, odakint hét ágra sütött a nap, és hirtelen megjelentek ezek a lepkék a nyitott ajtóban. Eleinte nem jöttek be, csak a küszöb fölött repkedtek, aztán mintegy vezényszóra betódultak a kocsmába, tettek néhány kört, végül mintha ismét csak egy titokzatos vezényszó hangzott volna el, egy pillanat alatt kirepültek.
Rajtam kívül csak ketten voltak még ott.
Feri bácsi, a hajdani ávós és Adorján, a vízvezeték-szerelő, aki nem mellesleg kiváló költő is volt,
bár soha egyetlen verset sem írt.
Adorján az élőbeszéd híve volt. A berúgás egy bizonyos fázisában kezdett improvizálni, egyszer csak nekikezdett, akár hallgatta valaki, akár nem. Meghökkentő képekkel dolgozott, csodás dolgokat mondott. Költői világa valahol Kassák Lajos, Weöres Sándor és Balaskó Jenő közelében helyezkedett el, de leginkább senkire és semmire nem hasonlított.
Ha épp józan volt (ez ritkán esett meg vele), alig szólalt meg, ha nagyon berúgott, hamar elaludt az asztalra dőlve, a kettő közti állapotot viszont a költészetnek szentelte.
Nem tudom rekonstruálni a szavait, mégis emlékszem rájuk, vagyis inkább arra hatásra emlékszem, amit ezek a szavak keltettek bennem. Néha mondtam is neki, hogy Adorján, ezek nagyon jó versek, le kellene írnod őket, de erre mindig csak legyintett és valami olyasmit válaszolt, hogy ugyan már. Nem érdekelte az egész úgynevezett költészet, és soha nem gondolta, hogy költő lenne.
Akkoriban nem is nagyon dolgozott már, nem volt már alkalmas a munkára. Veleszületett érzékenységét, nyelvi bravúrjait soha senki nem vette komolyan, legfeljebb kiröhögték. Már megint miféle hülyeségeket beszélsz te itt. Egy szavát sem értették, azt gondolták, bolond.
Nyilván tényleg bolond volt kicsit, ami a költészet műveléséhez köztudomásúlag elengedhetetlen.
Akkoriban már én is írtam verseket, de Adorjánt hallgatva mindig az volt az érzésem, hogy kettőnk közül ő az igazi költő. Pont ő, a piás vízvezeték-szerelő, akit mindenki kiröhög, akit alig hívnak már dolgozni valahová, mert szinte folyamatosan részeg.