Nyugalom és boldogság honol a forint piacán. A tavaly őszi rémálomból – lekopogom – felébredtünk. Semmi nem veszett el Brüsszelben, észhez tért a jegybank, besegített a gázár csökkenése, tavalyi ámokfutása után elszégyellte magát a dollár – azaz egyszerre fordult a javunkra minden olyan tendencia, amely a tavalyi évben kutyaszorítóba fogott bennünket, és ütötte, csípte, rúgta, harapta a magyarok pénzét.
A 385 meg a 360 nem szép számok, de vállalhatók. Ezekkel már lehet élni, tervezni, létezni, ez az inflációt már hűti, nem fűti, a 385-ös forint már nem játékpénz. Akkor sem az, ha a 350-es persze még szebb lenne.
Megmenekültünk – legrosszabb esetben a gázbetárolási időszakig, amikor is nem tudjuk, mekkora lesz az őrület az európai tőzsdén, miután mindenkinek leesik, hogy idén annyi orosz gáz sem lesz, amennyi tavaly volt. Ha Európa megint bepánikol, szankciózik, kapkod-csapkod, akkor persze ismét elszáll majd a gázár, a dollár, s vele együtt a forint.
De most, a vihar utáni csendben, mikor épp nem shortol a tatár, adódik az alkalom, hogy elgondolkozzunk egyszer nyugodtan is a nemzeti sorskérdések egyikén: mégis, meddig kell nekünk a forint – s hogyan reagálunk mi arra, hogy körülöttünk
jól láthatóan mindenki vagy az eurózónában van, vagy oda igyekszik?
Persze mondhatja bárki, hogy nincs itt semmi látnivaló, elevickélhetünk akármeddig is az eurózónán kívül, hiszen Csehország, Lengyelország, Románia, Bulgária is ezt csinálja – sőt, náluk még a miénkhez hasonló összeomlás sem volt, jól kéne kormányozni, aztán nem lenne semmi gond, csókolom.
De ez így nem igaz. Aki nem tudta megvédeni a pénzét, az súlyos árat fizetett érte,
aki viszont megvédte, annak ez szintén mérhetetlenül drága volt.
Senki nem fogja visszatenni a cseh devizatartalékba azt a teljes magyar devizatartaléknak megfelelő, horribilis összeget, amit a korona védelmére tavaly elfüstöltek, és mesélhetnének ugyanerről a lengyelek, románok is.
Annak az országnak, amely nincs ráhatással a dollár-euró árfolyamra vagy a gáz és az olaj árára, folyamatosan devizatartalékot kell tartania, hogy vész esetén védhesse a pénzét. Ezt a devizatartalékot állandóan építeni kell – az a pénz pedig, ami a devizatartalékba megy, vagy kamatostul visszafizetendő devizaadósság, vagy máshonnan hiányzik. Egy kis, nyitott gazdaság külön valutájának védelme még annak is őrületesen drága, aki – 2022 Magyarországával ellentétben – jól csinálja. És akkor arról még nem is beszéltünk, hogy spekulánsok is vannak a világon, akiknek messze könnyebb a dolguk egy kis ország jegybankjával, mint a Feddel vagy az EKB-val – s természetesen ők is mindig akkor jönnek, amikor baj van.