Nyolcvan éve tűnt el az életből Reich Jenő, aki Rejtőként publikált műveivel beleírta magát a magyarság kollektív emlékezetébe. Halálának pontos ideje és helye nem ismert. Csak annyit sejthetünk, hogy 1943 január elején nyelte el az orosz tél valahol Jevdakovo környékén, miután zsidó származása miatt munkaszolgálatosként kivitték a keleti frontra, és az embertelen körülmények közepette az egész század odaveszett.
Hasonlóan hézagos a tudásunk alig harmincnyolc évnyi életútjának bizonyos szakaszairól, így az ismerethiány számos mítoszt engedett köré szövődni.
Pedig amit tudunk, az is épp elég kalandos. Csupán felvillantva néhány elemet: bokszolói, majd színészi ambíciók, fél Európa becsavargása, kéziratokkal kereskedés, kávéházak és szanatóriumok közötti, végtelen vándorlás. A legnagyobb magasságok: filmírói sikerek, hallatlan népszerűség, és a legnagyobb mélységek: adósságok, lelki és testi megroppanás.
És eközben szüntelenül, könnyű tollal ontotta a nagy- és kisregényeket,
útirajzokat, komédiákat, forgatókönyveket, újságcikkeket, esszéket; még versekből is maradt ránk egy maroknyi.
Lehetne méltatni azt a teremtő nyelvzsenit, ami aforizmákkal, beszélő nevekkel és összetéveszthetetlen szószerkezetekkel itatta át nyolcvan évvel később is a kollektív tudatot, vagy kiemelni a még kevésbé sikerült lektűrökben is megcsillanó társadalomszatírát. Vagy megidézni az emberi természet mély ismeretéről tanúskodó, egy-egy ecsetvonással felskiccelt, mégis részletgazdag jellemrajzokat.
De aki olvasott valaha egy Péhóvárdot is, egészen biztosan tisztában van mindezzel, hiszen több generáció gyerekszobáján masírozott már át a láthatatlan légió. Ha kimaradt volna, akkor a makulátlan helyesírású Török Szultán vagy a Szahara érzékeny lelkű költőóriása, Troppauer Hümér készséggel ad felvilágosítást.
Ezért is mondhatjuk, hogy bár Rejtő a gyalogszerrel mérhetetlen távolságnak tűnő, kétezer kilométeres messzeségben nyugszik valahol a Don-kanyarban, ám
igazából sehová se ment, itt van és itt lesz közöttünk mindig.
(Tessék megnézni, valószínűleg ma is ott kártyázik a Négy Vidám Halottmosóban.)
Kevésbé ismert önironikus életrajzi regénye, a halála után fél évszázaddal megjelent Megyek Párizsba, ahol még egyszer sem haldokoltam. Csak egy részlet innen: