„Brüsszelben a korrupciós ügyeknek súlyos következményeik vannak, Brüsszel köszöni szépen, »lecsapolja a mocsarat«.
A jogállam erejét éppen az mutatja, hogy a belga hatóságok azonnal rajtaütöttek az elkövetőn, a korrupciós botrányba keveredett képviselőt megfosztották a jogosítványaitól és eltávolították a funkciójukból is. Kérdem én, hol marad az igazságszolgáltatás Magyarországon?
Katar megpróbált kenőpénzzel befolyást szerezni az Európai Parlamentben, meg akarta vásárolni a pozitív visszajelzéseket, és el akarta hallgattatni az EP-t a katari jogsértésekről. Csakhogy nem sikerült. Ha a kormány valóban ennyire aggódna a katari befolyásszerzés ellen, akkor Orbán Viktor és Szíjjártó Péter is lemondta volna a katari utazásait.
Végtelenül aggasztó, hogy a külföldi befolyás a Parlamentet is elérte, mindent meg kell tenni azért, hogy megvédjük az intézményt ez ellen, a lobbiszabályok, transzparencia-követelmények erősítésével. Én voltam a Katarban elkövetett emberi jogsértéseket elítélő határozat egyik tárgyalója. Nagy küzdelem volt egyáltalán napirendre tűzni a határozatot, és aztán egy kritikus szöveget elfogadni, mert a szocialista és a néppárti frakciók is ellenezték, hogy Katart kritizáljuk.
De Katar nem tudta elhallgattatni a Parlamentet, sikerrel jártunk, a nézőpontomat pedig a New York Times-nak, CNN-nek is elmeséltem.
Az uniós inézményrendszer leggyengébb láncszeme továbbra is az Európai Tanács, ahol Orbán Viktor orosz és kínai érdekek mentén vétózgat, aláásva Európa és Magyarország érdekeit.”
Nyitókép: MTI/Koszticsák Szilárd