Csuromvizesen, vacogva kuporodunk össze egy épület kapualjában, Nabil és én. A hideg brüsszeli éjszaka és a rendőrök vízágyúi együtt meglehetősen kellemetlenné teszik ennek a fantasztikus, valódi európai városnak a légkörét. Erőszak mindenütt: lángoló elektromos rollerek, barikádok torlaszolják az utcákat, felbolydult tömeg hömpölyög, a rendőrség pedig gumibottal, vízágyúval csap le az emberekre,
pedig csak megértés, szeretet és kevesebb rasszizmus kellene.
Nabil elmosolyodik azon, ahogy mindhiába próbálom kifarcsarni kabátomból a vizet. „Hagyjad csak” – mondja – „úgyis kapsz még”.
Emberek rohannak előttünk, utánuk két rohamrendőr, Nabil kiköp. „Itt nem maradhatunk, gyere!” – karon ragad, és elindulunk Molenbeek egy kis utcája felé. Még kétszer zuhanyozhatunk a rendőrök jóvoltából, amíg célhoz érünk. Nabil egy shisha bár ajtaján kopog, kulccsal nyitják bentről, majd egyből be is zárják utánunk.
Ahogy körülnézek, látom, hozzánk hasonló, utcáról beesett alakok állnak vagy ülnek bent, mint ázott verebek, a néhány vízipipa füstjébe burkolózva. „Nabil, csak hogy itt vagy!” – vállakat lapogatnak, engem kissé gyanakodva méregetnek. Szégyenkezem is eléggé a bőrszínem miatt, és mindazért, ami ezzel jár: a gyarmatosításért, Afrika kifosztásáért, a bennem rejlő inherens rasszizmusért, Adolf Hitlerért és Vlagyimir Putyinért. Tudom, mi a dolgom: féltérdre ereszkedek, és kérdésükre úgy mutatkozom be: Wilhelm Strasse vagyok, a Deutsche Neowelle tudósítója, rendkívül sajnálom, hogy fehérnek születtem, legközelebb nem követem el ezt a hibát, és azért jöttem Brüsszelbe, hogy megcsodáljam azt a kulturális gazdagságot, amit a menekültek hoztak el az öregedő és gusztustalanul fehér Európába; a stáb többi tagja sajnos elszakadt tőlem, de természetesen van köztük egy színes bőrű.
Úgy látszik, elégedettek velem: egyikük, egy rangidős férfi leköp, ez a BLM-rituáléknak megfelelően azt jelenti, hogy megcsókolhatom a cipőjét és akár fel is állhatok utána.
Még arra is méltatnak, hogy szóba elegyednek velem; dől belőlük a panasz.
„Ugye te nem fogsz hazugságokat írni, mint a tévé meg a lapok?” – szegezi nekem a kérdést Nabil barátja, Hanan méltatlankodva – „azt állítják, hogy a marokkói válogatott győzelme miatt zavargások törtek ki, pedig tudjuk, hogy a legtöbb bevándorló igen magasan képzett szakember, aki kizárólag az üldöztetés elől menekült egészen Brüsszelig!” – mutat rá a nyilvánvaló igazságra. Alig győzök bólogatni.