Folyamatos támadás alatt a szuverenitásunk – interjú Tuzson Bence igazságügyi miniszterrel
Mi várható a soros elnökségtől az igazságügy területén? Mit gondol az uniós vitákról? Mit tehetünk Európa és hazánk versenyképességéért?
Ezt a koncentrációs/kiegyenlítő célt látjuk az alapellátásan is, ahol már bőven 600 fölött van a tartósan betöltetlen praxisok száma. Ahol 10 éve nincs saját háziorvos, azt az élet megoldotta valahogy.
„Magyarán a beteg nem abba a kórházba megy, amibe szokott, hanem több 10 kilométert utazik.
Vagy ugyanabba a kórházba megy, ahol a klasszikus fekvőbeteg-ellátás, vagy egyes osztályok megszűnnek, mert a mai széttagolt rendszerben a színvonalas ellátáshoz nincs elég ember vagy eszköz. De a mondás szerint kórház nem zár be, lesz egynapos sebészet, nappali kórház és szakrendelések. A kormány koncentráltan, de megfelelő erőforrásokkal ellátott rendszert akar működtetni.
Ezt a koncentrációs/kiegyenlítő célt látjuk az alapellátásan is, ahol már bőven 600 fölött van a tartósan betöltetlen praxisok száma. Ahol 10 éve nincs saját háziorvos, azt az élet megoldotta valahogy.
(...)
A várólistáknál is komoly változás jöhet, a válaszukból az derült ki, hogy jön a központi országos várólista. Ez azt jelenti, hogy bárki választhatja azt a helyet, ahol hamarabb sorra kerül?
Ezt szintén nem tudtuk átbeszélni, de azt gondoljuk, hogy jó irányba mozdulnak el. A jelenlegi rendszerrel több baj is volt, az egyik az, hogy minden intézmény a saját várólistáját vezette, és senki sem mondta a betegnek, hogy nálunk ugyan 2,5 év a várakozási idő, de egy kórházzal arrébb csak fél év.
Az új rendszerben megmondják a betegnek, hogy hol kaphat leghamarabb ellátást, ő pedig eldöntheti, hogy oda megy, vagy kivárja azt az orvost, aki kezelte. Ezzel valósabb kép lesz a várólisták tényleges hosszáról is, hiszen, ha a beteg választ későbbi időpontot, az nem várólista, hanem előjegyzés.
Azt viszont nem tudjuk, hogy minden beavatkozásra lesz-e országos várólista, vagy csak a kiemelt, nagyobb műtétekre.
Ez a történet betegbiztonság szempontjából akkor lenne kerek, ha a szakmai szabályozás pontosan tisztázná, hogyan lehet felkerülni a listára, milyen sürgős esetben lehet rajta előrébb kerülni, és honnan fogja tudni a páciens, hányadik a sorban.”
Nyitókép: MTI/Lakatos Péter