Megszületett a döntés: Olaf Scholz ismét indul a kancellári tisztségért – Boris Pistorius szabaddá tette az utat
Scholz és Merz összecsapása várható a német előrehozott választásokon.
Egyértelművé teszi a német külügyminisztériumnak, következésképpen a német kormánynak azt a szándékát, hogy az általa vezetett német államot elválassza a kereszténységtől.
„A legfejlettebb országokat tömörítő, úgynevezett G7 országok külügyminisztereinek soron következő ülését a németországi Müsterben, a városháza dísztermében, a Friedensaalban (Béke csarnoka) tartják november 3-4-én.
A találkozó előtt arra való hivatkozással, hogy számos résztvevő más vallású, a német külügyminisztérium a díszteremből eltávolíttatta a közel 500 éves feszületet. Noha a német külügyminisztérium szóvivője kérdésre válaszolva azt állította, hogy Baerbock külügyminiszter nem tudott az eltávolításról, a döntést nem vonták vissza, és nem is minősítették. Ez egyértelműen azt jelzi, hogy a döntés a német külügyminisztérium hivatalos álláspontját tükrözi.
Súlya van ennek a lépésnek. A hivatkozás ugyanis többszörösen hamis. A G7 országokból hat, Franciaország, Németország, Olaszország, Egyesült Királyság, Egyesült Államok és Kanada de facto keresztény, a hetedik Japánnak pedig semmi problémája nincs a kereszténységgel. A házigazda ráadásul fölfoghatta, sőt kommunikálhatta volna a kereszt jelenlétét úgy is, hogy egy klasszikus műtárgyról van szó, amely szorosan hozzátartozik a terem szintén fél évezredes berendezéséhez. Vagy egyáltalán nem kommunikálhatott volna semmit.
Az eltávolítás gesztusa egyszerre fölértékeli és megtagadja a feszületet: műtárgyból vallási jelképpé emeli, és mint ilyet távolíttatja el. Egyértelművé teszi a német külügyminisztériumnak, következésképpen a német kormánynak azt a szándékát, hogy az általa vezetett német államot elválassza a kereszténységtől. A külügyminisztérium szóvivőjének az az állítása, hogy a döntés nem politikai szinten született meg, csupán arra utalhat, hogy a német külügyminiszter egyelőre a közvélemény reakciójától teszi függővé a folyamat folytatását, meghagyva a maga számára a visszavonulás lehetőségét.”
Nyitókép: Guido Kirchner / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP