Katona Illés László írása
***
Az Európai Unió föderalista reformtörekvései belülről megosztják a nemzetek közti szoros szövetséget. Az integráció kényszerű mélyítését sürgetők mellett azok száma is növekszik, akik erősen elutasítók az európai projekttel szemben.
Az „euroszkepticizmus” fogalma újfent foglalkoztatja a közvéleményt, amióta 2020-ban először került sor arra, hogy tagállam lépjen ki az Unióból. Nem meglepetés, hogy ez az állam az Egyesült Királyság, vagyis egy hagyományosan "euroszkeptikus" ország volt.
Az euroszkepticizmus fogalma azonban a mai napig vitatott. Azt mondhatjuk, hogy
nem létezik egységes „euroszkeptikus” álláspont.
” álláspont.Merőben más programot hirdet ugyanis a Brexit-hullám élén álló brit UKIP, mint a rendszerkritikus akár kommunista, akár jobboldali eszméket valló pártok, pártcsaládok, akik a saját országuk jövőjét az Unión belül képzelik el. Az ún. „kemény euroszkeptikusok” magát az EU-t mint szervezetet kritizálják, annak létét vagy jövőjét kérdőjelezik meg.
Példaként említhetők Václav Klaus, egykori cseh miniszterelnök (aki a 2003-as népszavazáskor az EU-csatlakozás veszélyeit hangsúlyozta) 2019-es gondolatai:
„Az EU nem Európa (…) az EU egy emberi konstrukció, aminek van jól meghatározott kezdete, és kétségtelenül lesz – dicsőséges vagy nem oly dicsőséges – vége is.”
Eltér ettől például Raffaele Fitto, az Európai Konzervatívok és Reformerek pártcsalád (ECR) társelnökének véleménye, aki „a szerződések valós reformjáról” beszélt tavaly, hogy megakadályozzák az Unió „bürokratikus entitássá” válását.
Az euroszkepticizmus azonban nemcsak politikai program, hanem az EU egyik válságtünete is. José Manuel Barroso, az Európai Bizottság korábbi elnöke még 2013-ban figyelmeztetett arra, hogy óriási probléma van az EU felé irányuló bizalommal. Ez később sem változott: Jean-Claude Juncker is úgy vélekedett, hogy
ideje új lelket lehelni az európai projektbe”,
”,mert a polgárok bizalomvesztettek.
Valóban, a 2014-es eurobarometeres közvélemény-kutatások szerint az EU-ba vetett bizalom történelmi mélypontra, 31 százalékra süllyedt. Később erről a mélypontról sikerült elmozdulni: az Európai Bizottság jelentése szerint ma a bizalom a nagy gazdasági válságot megelőző szinten, 47 százalékon áll.