„Kína újabb sikeres tesztrepülést hajtott végre első többször használható szuborbitális hordozórakétájával. Az űrtudományi és -technológiai vállalat (CASC) által fejlesztett jármű tavaly már megjárta a kozmoszt, majd sikeresen landolt Belső-Mongóliában. A rakéta ezután átesett a szükséges ellenőrzéseken és karbantartáson, majd pénteken ismét fellőtték Csiucsüanból – jelentette az állami televízió –, hogy ismét Észak-Kínában landoljon.
Peking eddig nem sokat árult el a program részleteiről, de Szong Zsonping elemző és szakkommentátor a Global Times-nak azt mondta, egy többcélú, személy- és teherszállításra egyaránt alkalmas, teljes egészében kínai fejlesztésű hordozón dolgoznak a CASC-nál, amely 100 kilométeres magasságba képes eljuttatni rakományát, majd akár egy hagyományos repülőtéren landolva visszatérni a Földre. A hírek alapján az is valószínűsíthető, hogy a többször használható rakéta mellett egy új, szintén saját fejlesztésű űrkabinon vagy űrsiklón is dolgozik a vállalat.
A pénteki teszttel mérföldkőhöz érkezett a kínai űrkutatás, és szorosan felzárkózott az Egyesült Államok mögé. Mindezt úgy, hogy a Nyugat évek óta számos szankcióval igyekszik fékezni a gazdaságát, különösen a K+F szektort. Tegyük hozzá: amerikai lapok már tavaly decemberben csalódásukat fejezték ki amiatt, hogy az embargó inkább csak lökést adott az ázsiai versenytársnak, mintsem visszavetette volna azt.