Valentinyi Pál írása
***
A kérdés már csak az, mit fogunk csinálni életünk hátralevő részében. Nem csak a magyar miniszterelnök büszkeséget és vidámságot sugárzó gondolata ez a mondat, barátaimmal mi is erre jutunk a szerdai angol reggelink elfogyasztása közben annak kapcsán, hogy a wolverhamptoni angol-magyar mérkőzés volt az első olyan idegenbeli találkozó, ahová a feleségeinket is magunkkal vittük. A csapat ugyanis olyan magasra tette a lécet keddi teljesítményével, hogy azt a közeljövőben nehéz lesz überelni és így elkápráztatni életünk párját.
Nem tudom, hogy ez volt-e az évszázad mérkőzése, elvégre elég sok hátra van a 21. századból,
de az majdnem biztos, hogy nehéz lesz felülmúlni a kedd esti angliai teljesítményt. Igaz, elnézve a válogatott formáját, talán mégsem lehetetlen.
A meccs előtt egy 1:1-es döntetlennel is kiegyeztem volna, mégiscsak az angolok ellen léptünk pályára, ráadásul az ő otthonukban. A hazai pálya előnyét csak az értheti, aki már járt külföldön, különösen válogatott meccsen, különösen a futball őshazájában. Minden egyes gól, amit angol kapuba rúg egy csapat, többszörösen esik a latba a futballtörténelem almanachjaiban.
De 1928 óta a legnagyobb hazai angol vereség? Négy találat kapott gól nélkül 69 évvel az Aranycsapat 6:3-ja után? Ezt aligha tették meg sokan a fogadóirodáknál. Mint ahogy arra is csak egészen kevesen mertek ezelőtt pár hónappal gondolni, hogy az A-liga halálcsoportjának keresztelt 3. kvartettben négy meccs után Magyarország áll majd az élen. Igaz, a tavalyi Európa-bajnokságon már kaptunk kóstolót halálcsoportból, és akkor is becsülettel helyt álltunk, ám a mostani, kiegyensúlyozott teljesítmény már jóval több, mint adrenalin,
ez már egy tudatos munka gyümölcse. Lassan megszeretjük a lehetetleneket.
Idegenbeli meccseink tapasztalatához képest fogadtatásunk nem volt különösebben barátságtalan, leszámítva a kifütyült nemzeti himnuszunkat, amiben egyébként már jelentős praxissal rendelkezik az angol szurkolótábor. A felénk irányuló ellenszenvük azonban angolosan hűvös és visszafogott volt, nem éltünk át olyan vegzatúrát, mint tavaly nyáron az Európa-bajnokságon Münchenben, amikor a kivezényelt rendőrök csuklóztatták, a helyi LMBTQ-aktivisták pedig arcátlanul provokálták a német meccsre vonuló magyar szurkolókat. A kétszázezres west midlandsi városban béke honolt, a magyar tábor a szokásos tűzzel és lelkesedéssel tudatta a helyiekkel, hogy készen áll az angliai csatára. Mi, magyar szurkolók mindig megadjuk a módját, pár ezren is túlkiabáljuk a húszezres angol tábort, ha arra van szükség. A himnuszt is kétszer énekeljük el, nem azért, mert kifütyültek minket, hanem mert ez a szokás: meccs elején és a meccs végén eredménytől függetlenül elhangzik nemzeti imánk.