Uniós olajdöntés: a józan ész pillanata

2022. május 31. 07:06

Magyarország nemzeti érdeke érvényesült – hogy Európáé is, az igencsak kérdéses.

2022. május 31. 07:06
null
Rajcsányi Gellért
Mandiner

Az uniós csúcs nekünk, magyaroknak legfontosabb fejleménye: a kemény kiállással, bátor kijelentésekkel – és a gyáva sunnyogás és oldalazás elkerülésével – a magyar vezetésnek sikerült elhárítania az országunk működésének alapjait kikezdő eredeti terveket, a totális olajembargót, ami nem számol a mi közép-európai országaink sajátos, egyedi körülményeivel.

Akinek ilyen barátai vannak saját közösségében, nem kell neki ellenség, ugye...

A hétfői EU-csúcs eredménye végül az lett, hogy a vezetékeken továbbra is érkezhet az orosz olaj Európába –

ennek biztosítása volt az elsődleges magyar nemzeti érdek.

Hogy Írországnak, Portugáliának vagy épp Luxemburgnak mi az érdeke és mi a saját mozgástere, az ugyan nekünk is érdekes, mellékes kisszínes lesz – ahogy nekik is az, hogy mi Magyarország érdeke. Saját érdekeinkért nekünk magunknak kell kiállnunk – és a hétfői EU-csúcs végeredményben a józan ész pillanatnyi győzelme lett a kollektivista, minden országot egy kalap alá vevő, önsorsrontó, szuicid tendenciákkal szemben

Egység lett a sokféleségben, ugye. Nevezhetjük geopolitikai szubszidiaritásnak is, akár: a döntés azon a szinten, ott és akkor szülessen meg, ahol az a legmegfelelőbb, leghatékonyabb; az egyedi helyzetekre az egyedi helyszínen találjanak megoldást.

A hétfői EU-csúcs döntése tehát inkább szól az európai közösség eredeti ethoszáról, mintsem az utóbbi évtizedben elharapózott centralizáló, uniformizáló és ideológiavezérelt szabályozásgyárról. És ez jó.

Hogy Európa egészét nézve hosszú távon mennyire kontinentális önérdek a legelérhetőbb, legfenntarthatóbb, legolcsóbb energiaforrásokról levágnia magát, hogy aztán az antidemokratikus, autoriter, agresszív Oroszország helyett

olyan morálisan kifogástalan demokráciáktól szerezzék be az olajat, mint Szaúd-Arábia, Katar, Omán

– vagy netán majd Irán és Venezuela –, az fogas kérdés; ahogy az is, hogy vajon a Nyugat aktuális valláspótlékát jelentő Zöld Ügyet és a Klímaváltozás Elleni Harcot mennyire segíti majd, ha az olajat és/vagy gázt Kanadából és az Egyesült Államokból szállítgatjuk majd át zéró kibocsátásúnak nemigen nevezhető óriástankereken.

Magyarország mindenesetre a nemzeti önérdeke szempontjából most teret és időt nyert. A diverzifikáció üdvös dolog: a gázellátás diverzifikációja érdekében, mint már korábban is írtuk, gyakorlatilag elmentünk a falig, a saját határainkig, a többi a szomszédos országok feladata, oldják meg.

Az olajellátás tekintetében pedig azzal csak nyerni tudunk és nem veszíteni, ha olyan infrastruktúrákat és technológiákat építünk ki, amik lehetővé teszik az olajbeszerzéseink diverzifikálását, és bármikor készen álljunk több irányból is beszerezni az olajat – hogy életünk, mindennapjaink és a gazdaságunk fenntarthatósága, működőképessége mindenkor biztosítható legyen.

A technológiai átállás és újabb infrastruktúrák építése persze időbe kerül – és pénzbe, sok pénzbe. Jogos elvárás, hogy az átállást kikényszerítő döntéshozók, saját szövetségesi rendszerünk jelentős támogatást adjon ehhez Magyarországnak és a többi érintett államnak. 

Addig is mindenki nyugodtan szankciózzon tovább – addig, ameddig a saját takarója ér,

és amíg a szankciók jobban sújtják az agresszor ellenfelet, mint saját magunkat.

Nem túl magas elvárás ennek felismerése – de talán most már sikerült eljutnia eddig az európai döntéshozóknak.

 

Fotó: MTI

Összesen 130 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
zolizolizoltan
2022. május 31. 17:05
Magyarország mellé állt Ausztria, Szlovákia, Csehország, Németország, sőt Hollandia(!!!) is, ezért gratulálok Orbán Viktornak.
A ló kérdez
2022. május 31. 16:46
Az elért eredmény nem túl fényes, pillanatnyilag megfelelően propagálható - ez megy is, amint látjuk - hosszabb távon azonban hazánk - ismét - hátrányba kerül, mert vezetői az ország érdekei helyett megint a sajátjukét nézték. Miről van szó? Orbán rengeteg pénzt kért az átállásért - nem kapott egy kanyi vasat sem. A MOL jelenleg extraprofitot realizál az orosz exporton, de ezt elviszi a fixált üzemanyag ár, és a folyó kiadásokra elvett nyereség (szedik fel a parkettát a lakásban a fűtéshez - ha érti valaki). Amíg tehát a nyugati országok finomítói a kényszer hatása alatt ugyan, és nem mosolyogva átállítják magukat az új világrend igényeire, mi a múlt idők fogságában folyó fogyasztásra költjük azt a forrást, amivel a jövőnket alapozhatnánk meg. Bónusz: nem csak az energiarendszer modernizáláshoz kért pénzt nem kapta meg Orbán, hanem a szankciók megszavazásával arra való zsarolási potenciálját is elveszítette, hogy a helyreállítási alap pénzeihez hozzájusson. Nem az ő napja volt ez, győzelemnek látszik, valójában hatalmas bukás. Pillanatnyilag a túlélés illúziója, hosszú távon az ország leszakadása a régiótól.
Sulammit
2022. május 31. 15:41
Szaúd-Arábiából biztos, hogy nem tudnak olajat venni, mert nem hajlandók ennél többet kitermelni, mert akkor lemenne az olaj ára. Így kényelmesen és jól megélnek belőle. Más téma. Sokan és sokszor leírták már, a mandiner kormánypárti commentelői, hogy miért nem állítjátok vissza a kiikszelési lehetőséget. Tényleg, miért nem? Mi az akadálya? Ugyanis megígértétek. Ha válaszolnál örülnék.
Akitlosz
2022. május 31. 15:33
Magyarországnak nem nemzeti érdeke a szankciózás. Sőt a többi EU tagállamnak sem az. Úgyhogy nem igaz, hogy érvényesült a magyar nemzeti érdek. A szankcióknak semmilyen haszna nincsen Magyarországra nézve. A többi tagállamnak sem hasznosak. Úgyhogy megint az EU győzött, rá tudta kényszeríteni a szankcióit az összes tagállamra. Magyarországnak az "EU egysége" fontosabb, mint a saját nemzeti érdekei. Ez a szankciózás talán Katar nemzeti érdekeinek, ha használhat.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!