Sokkoló különbség Magyarország és Németország között – ez mindent igazol az elmúlt tíz évből
Magyarország, Szlovákia és Litvánia a sor egyik végén, a németek, a spanyolok, a franciák és az olaszok a másikon.
Elfeledkezünk arról, hogy jogos sérelmeinket nekünk kell a világ elé tárni.
Nem lehet eléggé kihangsúlyozni, mennyire fontos, hogy a felvidéki magyarság problémái és törekvései kijussanak a nemzetközi térbe. Évtizedes tapasztalat, hogy a magunk buborékjában megmaradva nem jutunk eredményre. Elvárjuk, hogy a nyugati közvélemény felfigyeljen a minket ért jogsértésekre, majd megsértődünk, mikor ez nem történik meg. Elfeledkezünk arról, hogy jogos sérelmeinket nekünk kell a világ elé tárni, más nem teszi meg helyettünk.
Ezt a fontos tanulságot látta be Tárnok Balázs, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Európa Stratégia Kutatóintézetének kutatója, kisebbségi jog- és érdekérvényesítéssel foglalkozó szakember, aki az elmúlt években sorra jelentette meg írásait az Egyesült Államok vezető lapjaiban. A trianoni utódállamok magyarságát ért különböző jogsértések megjelentek a Newsweek és a Washington Times hasábjain, legutóbb pedig – Tárnoknak köszönhetően – az Egyesült Államok patinás külpolitikai folyóirata, a Foreign Policy jelentetett meg egy cikket a szlovák állam Beneš-dekrétumokkal kapcsolatos jogsértéseiről.
Bár a felvidéki és a magyarországi sajtó is intenzíven foglalkozott a témával, az alig kapott nemzetközi nyilvánosságot egészen Tárnok kellően alapos, de a nyugati közvélemény számára is érthető cikkének megjelenéséig. A szakember portálunknak egy korábbi interjúban részletesen kifejtette, mennyire fontos a felvidéki magyarság problémáinak nemzetközi megjelenítése. Akkor úgy fogalmazott, »ha azt akarjuk, hogy foglalkozzanak velünk, el kell végeznünk a házi feladatot«.
Tárnok, felvállalva ezt a »házi feladatot«, maga kereste meg a Foreign Policy szerkesztőit azzal, hogy bemutatná a szlovák állam jogsértéseit a nyugati nyilvánosságnak. Az FP szerkesztősége igent mondott az ajánlatra.”
Nyitókép: Ann Ronan Picture Library / Photo12 via AFP