A szerző nyugalmazott ügyvéd, volt média- és hírközlési biztos
Hazánk az elmúlt kétszáz évben minden európai háborúban vagy részt vett, vagy abba — geopolitikai helyzete miatt — belesodródott, és mindig voltak szorgalmazói háborús részvételünknek. S a legnagyobb tanulság: mindig vesztesen kerültünk ki belőle, és nemzedékek szenvedték el, viselték– és viselik még ma is – következményeit.
Legnagyobb formátumú, a jövőbe néző, gondolkodó, józan politikusaink mindig is ellenezték belépésünket a háborúba, és próbálták megőrizni hazánk semlegességét s ezzel szabadságát. Emlékeztetőként, tanulságként idézzük fel közelebbről volt vezetőink, miniszterelnökeink személyes, és ezzel összefüggésben nemzetünk tragédiáját!
Széchenyi, aki az ország felemelkedését a belső gazdasági fejlődésben látta, tudta, hogy a Habsburg Birodalommal való szakítás háborút eredményezne, amelynek kimenetele nem volt kérdéses számára. Amikor látta, hogy elkerülhetetlen a nemzet háborúja, beleőrült és öngyilkos lett. A kiegyezést követő „aranykor” soha nem látott fejlődést hozott az országnak, igazolva gondolkodásának helyességét.
Tisza István 1914-ben világosan látta, hogy a háború az ország jövőjére nézve inkább káros következményekkel járna. Ha győzünk – az akkori felfogásnak és gyakorlatnak megfelelően – az ország területe növekedne ugyan, de vele együtt megnőne a népességben a nemzetiségek számaránya ennek minden állandósuló problémájával együtt. Ha veszítünk, a nemzetiségek szétszabdalják az országot. Mivel hazánk nem volt független, Közép-Európa legnagyobb birodalmához, az Osztrák-Magyar Monarchiához tartozott, nem kerülhettük el a hadba lépést. A háború végén mégis Tisza István lett a bűnbak. Hidegvérrel meggyilkolták, és az ország elvesztette területének kétharmadát, lakosságának több mint felét, köztük közel négymillió magyart.
Az első világháborút követően Magyarország független lett ugyan, de — különösen az Anschluss után — két nagyhatalom közé szorult. Lengyelország kétoldali lerohanását és a Szovjetunió megtámadását követően elkerülhetetlen volt, hogy német nyomásra belesodródjunk a háborúba. A felelős politika ettől kezdve már csak a lehető legkisebb veszteségben gondolkodhatott. Amikor Teleki Pálnak a nyugati hatalmak tudomására hozták, hogy a németek átengedését és a jugoszláviai bevonulást a Nyugat háborús cselekedetnek tekinti, öngyilkosságával hívta fel a figyelmet az ország közelgő tragédiájára.