„Ez az év is jól kezdődik: órákkal azután, hogy Németország büszkén bejelentette, 2022-től már nem hat, hanem csak három atomerőműve marad üzemben, három remekül működő, biztonságos reaktort ugyanis lekapcsolnak, az immár francia menedzsment alatt álló Európai Bizottság közleményben tudatta, hogy az atomenergia és a földgáz is megkaphatja az EU-s zöld minősítést.
Ez azt jelenti, hogy mindkettő bekerülhet az ún. taxonómiába, azaz klímabarát energiák lévén, bizonyos feltételek mellett támogathatók lesznek az energiaátállási alapból. Ironikus módon így az atomból épp kiszálló német adófizető más EU-s országok nukleáris beruházásait fogja finanszírozni (ilyenből most van egy tucat), ráadásul – újabb irónia – még simán lehet, hogy rá is lesz szorulva a francia, osztrák, cseh atomenergiára, ha a szél, a víz és a nap – az 5. ötéves tervgazdasági mutatókra fittyet hányva – netán mégsem garantálná Németország energiabiztonságát.
Márpedig nem fogja. Az amúgy sem megbízható három energiaforrás aránya az áramfogyasztásban idén 46-ról 42 százalékra csökkent Németországban, ha ez lesz a domináns energia, akkor tele kell rakni a háztetőket (alig tárolható energiát produkáló) napkollektorokkal, az ország minden négyzetcentiméterét pedig szélerőművekkel, a helyi lakosok nyilvánvaló nagy örömére.
Ugyancsak nagyot nézhettek az öko-küldetéses új német kormány vezetői, amikor meglátták, hogy a földgáz kizárólag akkor kapja meg a zöld plecsnit, ha megújuló forrásokból származik. A német hatóságok egyelőre nem hagyták ugyan jóvá az Északi Áramlat II orosz vezetéket, de ha meg is kapja az engedélyt, az orosz földgáz hétszentség, hogy nem fenntartható forrásból folyik át a németekhez (direkt megkerülve Ukrajnát, de az egy másik történet).”
Nyitókép: Stefan Puchner / DPA / AFP