„Nem a boldogságról szól a gyerekvállalás, hanem az élet értelmének megtalálásáról – állítja az amerikai Atlantic folyóirat cikke, amelyet a 444.hu portál is szemlézett, csak épp az ellenkezőjét emelte ki.
A LAP SZERINT VANNAK KUTATÁSOK, AMELYEK KIMUTATTÁK, HOGY BOLDOGTALANABB LESZ AZ EMBER, HA GYEREKET VÁLLAL.
Mindenre és annak az ellenkezőjére is van kutatás, ezek szerint egy tudományos cikk is szemlézhető többféleképpen.
A Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom a tudományos kutatások eredményeit is figyelembe véve fogalmazza meg céljait, alakítja tevékenységét, ezért nekünk nagyon nem mindegy, hogy mi az igazság. Amit biztosan tudunk (a legutolsó kutatásunk alapján), hogy a magyar egyetemisták 2,5 gyereket szeretnének, kilencven százalékuk pedig házasságban élne.
Az előbbi szám nagyon jelentős eltérést jelöl a vágyott és megszületett gyerekek között (termékenységi szakadék), Németországban nagyjából megegyezik a kívánt és aztán megszületett gyerekszám. Magyarországon minden családban átlagosan eggyel kevesebb gyerek születik, mint amennyit szeretnének. A Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom azon dolgozik, hogy a családokból hiányzó, vágyott gyerekek megszülethessenek.
Visszatérve az Atlantic-cikkre, az fontos megállapításokat tartalmaz. Mindjárt az elején feldobja, hogy míg egyes kutatók úgy tartják, inkább ne legyen gyereked, ha boldog akarsz maradni, mások ez ellen érvelnek. A cikk ráadásul egyből felteszi a kérdést, hogy
MI VAN, HA A GYEREK MEGLÉTÉNEK A JUTALMA VALAMI MÁS, VALAMI MÉLYEBB DOLOG, MINT A BOLDOGSÁG?
Daniel Kahnemann kilencszáz dolgozó édesanya megkérdezése után jutott arra a következtetésre, hogy a nők a gyerekükkel töltött időben kevésbé voltak boldogok, mint mondjuk tévénézés vagy vásárlás esetén. A cikk szerint más kutatások is pont arra jutottak, hogy a szubjektív jólét szintje csökken a gyerekek mellett.
Viszont vannak más eredményeket mutató kutatások is, mint például a Katherine Nelson és társai által végzett 2012-es felmérés, amely a szülőség védelmében rámutat: a gyerekek több örömet okoznak, mint gondot. A kutatók az előszóban meg is jegyzik, a mostani kutatások és médiacikkek a boldogtalan szülői modellt mutatják be inkább, ám ezek a beszámolók nem meggyőzők. Nelsonék eredményei szerint a 26 és 62 év közötti férfiak boldogságának pozitív lökést ad a gyerek születése.