Hol itt a politika?!
Azt követően, hogy az Anyáim története kikerült a fesztivál programjából, az alkotók természetesen hamar nyilvános polémia tárgyává tették a döntést és igyekeztek politikainak beállítani azt.
Az igazság ezzel szemben az, hogy nem a nagypolitika szólt bele az események alakulásába, hanem (mint fentebb bemutattuk) a jó lelkiismeret. Sőt,
aktuálpolitikai kérdéseket éppen a film erőszakolt volna az Ars Sacra programjába.
A műben van kormányellenes tüntetés „Orbán takarodj!” rigmussal, feltűnik benne Szabó Tímea, vonatkozó miniszterelnöki megnyilvánulás pedig okosan alkalmazott filmes eszközökkel kifejezetten negatív kontextusban kerül ábrázolásra, nem beszélve Kövér László megidézéséről.
A társadalmin felül politikai kérdést is nyitnak az alkotók, amikor arról győzködik a nézőt: baj, hogy itthon házasságot csak férfi és nő köthet. Az LMBTQ-személyeket (tüntetésen és azon kívül egyaránt) áldozati szerepben mutatja be, üzenetei pedig hogy, hogy nem, ellenzéki pártok közösségi oldalairól is ismerősek lehetnek.
Se feljelentés, se petíció, csak érvek
Az ominózus döntést követően a sértetten távozó ex-zsűrielnök hosszadalmas bejegyzésben ostorozta azokat az értékvédőket, akik a film ellenében foglaltak állást belső fórumokon. Utóbbi tényt azonban nem tisztelte túlságosan, érvelésében például petíció indítását emlegette. A jó esetben teljes tájékozatlanságra (kevésbé szimpatikus forgatókönyv szerint kifejezett hazugságra) utaló kijelentés hamis:
az ügyben semmilyen felületen nem indult petíció,
senki nem gyűjtött aláírásokat annak ellenére, hogy sokakat bántott az ügy.
Ennek oka leginkább az volt, hogy mindenki tudta: a kérdést házon belül illik intézni, párbeszéd útján, empatikusan és nem a sajtón keresztül kell üzengetni vagy nyomást gyakorolni.
Dér feljelentéseket is emlegetett, ami szintén tévút: ez ugyanis egy jogi kategória, jogi útra pedig természetesen senki sem terelte az ügyet – nem is lett volna értelme. A sértett fél oldalán még az erőszak kifejezés is előkerült, egyfajta verbális agresszióra utalva, azonban ilyesmire sem került sor; bár széles körben övezte felháborodás a zsűri döntését, a kuratóriumhoz befutó levelek és telefonhívások baráti aggodalomból és az empátia jegyében fogalmazódtak meg.