Nemzeti konzultáció: arról lehet dönteni, hogyan tovább a magyar gazdaságban
A Fidesz mindenkit arra kér, hogy töltse ki a nemzeti konzultációt.
Partnerünk magyar tulajdonú, ám tevékenységét tekintve nemzetközi. Ez egy win-win helyzet. Interjú.
„Az a várakozás, hogy a jövőben a mostaninál több magyar termék jelenjen meg az áruházlánc polcain. Törekednek erre?
Már most is 80 százalék feletti a hazai termékek aránya az élelmiszer kategóriákban, és nyitottak vagyunk rá, hogy aki megfelel a magas minőségi követelményeknek, az a beszállítónk legyen. Eddig sem rajtunk múlt, hogy ez a mutató most még nem magasabb. Fontos, hogy minden áruházunkban elérhetőek legyenek a vonzáskörzetéből származó helyi termékek, és a kistermelők is közvetlenül beszállíthassanak az Auchannak. Ebbe az irányba mutat a Gazdától az asztalig programunk is, melynek keretében szeretnénk megismertetni a tisztán hazai zöldséget, gyümölcsöt termelő és háztáji húst beszállító partnereinket. Nekünk érdemes erre az irányvonalra koncentrálnunk, hiszen míg több helyen az olcsóbb élelmiszerek irányába tolódott a kereslet, addig nálunk értékben és volumenben is nőtt a minőségi áruk forgalma.
Piaci pletykák szerint akár más magyar üzletlánccal is összehangolhatják a beszerzést. Ezt meg tudja erősíteni?
A kiskereskedelmi szektor szereplőiről gyakran röppenek fel pletykák. Ami biztos, hogy a mi célunk most elsősorban az, hogy lezárjuk a folyamatban lévő tárgyalásainkat az Indotek Grouppal. Ettől függetlenül, ha a jövőben egy együttműködés azzal kecsegtet, hogy jobb áron magasabb minőséget tudunk kínálni, azt mérlegelni kell.
Terveznek-e megjelenni az élelmiszeriparban gyártóként, akár húsüzem, pékség vagy zöldség-gyümölcs depó nyitásával?
Az áruházakban kínált, helyben készült termékeken túl nagyobb, központi ellátó üzemekben nem gondolkodunk, viszont a beszállítóink körét szívesen szélesítenénk nagy, magyar élelmiszergyártó vállalatokkal. (...)
A magyar befektetői csoport beszállása sokak szerint nemcsak gazdasági, hanem politikai lépés is, hiszen régóta kormányzati szándék volt a hazai tulajdon előmozdítása a kiskereskedelemben.
D. D. Tisztában vagyunk azzal, hogy a partnerünk magyar tulajdonú, a tevékenységét tekintve viszont nemzetközi. Üzletemberek vagyunk, üzleti alapon tárgyalunk, mindketten a gazdasági céljaink megvalósításához keressük a lehetőségeket a másik félben. Számunkra egyedül az számít, hogy mennyire sikerül megtalálnunk és kihasználnunk a vállalatcsoportjaink közötti szinergiákat, de erre csak évek múltán tudunk válaszolni a konkrét eredmények ismeretében. Az üzleti és a szabályozói környezetben nem számítunk semmilyen megkülönböztetésre, abban viszont hiszünk, hogy együtt nagy dolgokra lehet képes az a minőség, amit az Auchan a kiskereskedelemben, az Indotek pedig az ingatlanportfólió-kezelésben képvisel. Ez egy win-win helyzet.
P. S. Egyébként az ilyen, és ehhez hasonló vegyes tulajdonosi szerkezet a román vagy a lengyel piacon sem példa nélküli, de Dél-Európában – így Spanyolországban vagy Portugáliában – is bevett gyakorlat. Ingatlanfejlesztő csoportunknál szintén megvalósítás alatt áll. Magyarországon egyébként már létezik jó néhány olyan Auchan bevásárlóközpont vidéken, így Sopronban, Győrben, Zalaegerszegen is, ami tökéletes példa arra, hogy a klasszikus eladótéren kívül is sok vásárlót be lehet vonzani pluszban, ha a korzó üzletei jól átgondolt struktúra mentén működnek. Modern, vonzó környezetet kell teremteni, amely új tereket kínál mind a rekreációra, mind az éttermi szolgáltatásokra. Ez pedig egy irányba mutat azzal a nagyon komoly elkötelezettségünkkel, hogy értéket teremtsünk az ingatlanpiacon, mely érték egyaránt szolgálja az embert és a környezetet.”