Ha a német újságíró rokonának az elmúlt napokban történt kivégzésére gondolunk, akkor tragédiának, ha a tálibok dodzsemezésére – ha egyáltalán elfogadjuk mindezt a jelenkori post-truth paradigma közepette – akkor bohózatnak, amelyek további interpretációs lehetőségekhez visznek.
Hiszen vannak egyéb olvasatok is, vélt vagy valós, vagy viszonylagos valószínűséggel. Például, hogy nincs szó vákumhelyzetről, hanem Baradar 2010-es CIA fogságából vezethető le a jelen „impériumváltás”. Amerika ebben a perspektívában a) megvehette – mint tették az oroszok állítólag egyes csecsen hadurakkal az ezredforduló utáni években, b) meggyőzhette (soft power és kompromisszumok útján) vagy c) megtörhette (vö. Klein 2007) a tálibvezér Baradart, aki emiatt tőlük függ, előzetesen egyeztetett lépéseket téve, akár Irán sakkban tartása érdekében is.
Az is lehet, hogy fordítva, részben előbbiek eredményeként végül éppenséggel egy, az állampolgáraival méltányos és a szomszédjaival együtt élni kész, amolyan pragmatikus uralom emelkedik ki. Csakhogy sem a helyi, sem a földrajzilag távolabbra eső történelmi előzmények, amelyekből irányító elvek vonhatók le egy balzaci gondolat (vö.: Elveszett illúziók) szerint, nem erre engednek következtetni.
Akár az is előfordulhat, persze, hogy e fentiek sajátos kombinációban, ám megférnek egymás mellett: noha ilyen és ilyen indíttatásból megegyeztek az érintettek a kivonulás előtt, ám a tálib vezér felrúgta a megállapodást és önálló szereplővé avanzsált.
Továbbmenve, ha a mainstream olvasatot nézzük, eszerint
Amerika nem tudta vagy nem akarta kezelni az afgán helyzetet, mert belefáradt – és sorsára hagyta az országot,
talán, hogy Törökország, Oroszország vagy Kína oldja meg, ha elmérgesedne a helyzet.
Akárhogy is, közvetlenül vagy közvetetten, inkább az a valószínű, mérlegre téve az elmúlt hét és évtizedek ambivalens, időnként baljós tapasztalatait, hogy csak a szokásos nagyhatalmi ballépés sorozat folytatódásával szembesülhettünk.