Mindenki mindenki ellen? Kína után Mexikó és Kanada is válaszolt Trump új intézkedéseire
Az USA déli és északi szomszédai Kína után reagáltak az új amerikai elnök lépéseire.
Marxista gyökerű ideológia hódít az amerikai iskolákban – figyelmeztet a National Review szerzője. Szemlénk!
Peter J. Wallison (*1941, New York) amerikai ügyvéd, aki Nelson Rockefeller alatt alelnöki, Ronald Reagan alatt elnöki tanácsadó volt, ma pedig az American Enterprise Institute konzervatív think tank gazdaságpolitikai szakértője.
***
Wallison április végén, a National Review-ban megjelent írását Donald Trump amerikai exelnök 2020. szeptember 22-én kiadott, A faji és nemi sztereotípiák leküzdése című elnöki rendeletének ismertetésével kezdi.
Ebben a szövegben a korábbi elnök a kritikai rasszelmélettel kapcsolatban rendkívül világosan fogalmaz: „Ez az ideológia abban az ártalmas és helytelen vélelemben gyökerezik, hogy Amerika egy javíthatatlanul rasszista és szexista ország; hogy bizonyos emberek egyszerűen fajuk és nemük miatt elnyomók; és hogy a faji és szexuális identitások fontosabbak közös emberi természetünknél, amerikaiságunknál”. A rendelet idéz a kritikai fajelmélet alapján álló, a szövetségi államigazgatásban alkalmazott oktatási anyagokból – például a Pénzügyminisztériumban olyasmiket oktattak kritikai fajelmélet címén a köztisztviselőknek, hogy „»woke-ságuk« fokától függetlenül gyakorlatilag minden fehér ember hozzájárul a rasszizmushoz”. Wallison emlékeztet arra, hogy
A szerző szerint „ekkorra már azonban a gondolatok, amelyek Trump aggódását kiváltották, elkezdték zavarni azon amerikai emberek életét, akik találkoztak velük”. Így például Nevada államban tavaly decemberben olyan ügyet tárgyalt a kerületi bíróság, melyben egy félig fekete diákot nem engedtek át állampolgári ismeretek tantárgyból, mert nem fogadta el, hogy ő is elnyomó – ezáltal pedig továbbtanulását is veszélybe sodorták.
Szintén példaként említi azt a februári hírt, hogy a Massachusetts állambeli Smith College-ből azért rúgtak ki egy fehér takarítót és egy szintén fehér biztonsági őrt, mert azok felszólítottak egy fekete diákot arra, hogy távozzon a teremből, ahol egyébként nem szabadott volna tartózkodnia. Wallison olvasatában mindez arra utal, hogy
Wallison úgy érvel, „az, ami ma az Egyesült Államokban történik, más, mint az általános balos elfogultság. Ahol a progresszív baloldal domináns, annak tagjai még ott is úgy tartják, hogy a nyílt vita jó dolog. Ez a kritikai fajelmélethez hasonló programok esetében nincs így”.
Szerinte „nem lenne meglepetés ebben kapcsolatot találni a marxizmushoz, egy olyan hiedelemrendszerhez, amely nem függ tényektől vagy bizonyítékoktól, de azt állítja, hogy a társadalom gondjainak, köztük a rasszizmusnak is, a kapitalizmus a gyökere. Valószínű, hogy az, amit most a kritikai fajelmélet felemelkedéseként látunk, a marxizmus egy megváltozott formája, amelyet ugyanaz a világnézeti merevség jellemez, de frissített, modernizált panasza van az általa támadott társadalom és társadalmi rendszerrel szemben”.
A szerző ironikusnak tartja, hogy „bár az amerikai progresszívek egy bő évszázadon át kerülték a marxizmust és annak leágazásait, most a marxizmus egy olyan utódjába szerelmesedtek bele, amely legalább annyira radikális és kérlelhetetlen.”
A kritikai fajelmélet szerinte
kifordítja az igazságot, megzavarja a fajok közötti őszinte kommunikációt, és tagadja az értelem szerepét.
„Más szavakkal: minél inkább elítéli egy fehér a rasszizmust és állítja magáról, hogy nem rasszista, annál világosabbá válik a kritikai rasszelmélet szerint, hogy ő rasszista. Egyértelműnek kellene lennie, hgy miért lehet ez a csalárd érvelés meggyőző olyan fiatalok között az általános iskolában, középiskolában és akár az egyetemen, akik még nem tapasztaltak sokat a világból, így beszippantja őket tanáraik, professzoraik ilyetén érvelése” – fogalmaz Wallison.
„A pesszimista vízió az, hogy a társadalmak, még a tanult és kulturálisan fejlett társadalmak is, néha kisiklanak olyan gondolatok miatt, amelyek utólag visszanézve őrültségeknek tűnnek. Ez történt a múlt században Németországban is” – figyelmeztet zárásul Wallison.