Elvenné a szavazati jogot a Jobbik azoktól, akiknek nincs meg a nyolc általánosuk (VIDEÓ)
Javaslatukat azzal magyarázták, hogy „a fenyegetések korában messze nem mindegy, hogy ki dönt ilyen nagyon komoly kérdésekről”.
Ronald S. Lauder szerint „bár néhány jobbikos politikus bocsánatot kért korábbi kijelentései miatt, a párt, múltját megtagadva, nem képes megújulni”.
Látva az Európa-szerte terjedő, a kontinens legsötétebb múltját idéző antiszemita megnyilvánulásokat, nagyon aggódik Magyarország miatt a Zsidó Világszövetség elnöke – erről ír egy véleménycikkben Ronald S. Lauder, amely a Magyar Nemzetben jelent meg. Hiszen különösen fontos számára hazánk, személyes szálak fűzik hozzá.
Azt írja, folyamatosan jelen van és egyre nagyobb teret hódít Magyarországon a szélsőjobboldal, amely velejükig gonosz embereket éltet. „Ismét halljuk ugyanazokat a beteg, antiszemita, idegengyűlölő, roma- és melegellenes jelszavakat. A tüntetéseken feltűnik a hírhedt tisztelgés, látjuk az egykori jelképeket, továbbá történelmi tényeket és a holokauszt emlékét torzító személyek kapnak díjakat és részesülnek nyilvános elismerésben” – fogalmaz.
Lauder először a Jobbikból kivált Mi Hazánkról és a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom nevű csoportról beszél. Majd arról, hogy a Jobbik megpróbálta átformálni arculatát, és igyekszik kevésbé szélsőséges képet mutatva inkább a politikai centrum felé orientálódni. A szerző idézi Jakab Péter elnököt, aki szerint pártja soha nem volt szélsőjobboldali, de megtűrt vállalhatatlan, szélsőjobboldali személyeket.
„Sajnos ez a nyilatkozat nem őszinte, mert bár néhány jobbikos politikus bocsánatot kért korábbi kijelentései miatt, a párt, múltját megtagadva, nem képes megújulni. Valójában a Jobbiknak a múltban antiszemita kijelentéseket tevő politikusai közül sokan még mindig a párthoz tartoznak” – írja Lauder.
A Zsidó Világszövetség elnöke felidézi a borsodi időközi választást, ahol „annak ellenére, hogy a Jobbik szövetségre lépett a baloldali pártokkal, egyik közös jelöltjük egy Borsod-Abaúj-Zemplén megyei időközi választáson »Judapestnek« nevezte Budapestet, és az országba látogató zsidó »idegenek« nagy száma miatt panaszkodott”. Lauder visszaidézi azt is, hogy a mélyen tisztelt rabbijaik sírját látogató haszid zsidó turistákra célzott Bíró, „amikor azt írta: »A kutyám majd megveszik, amikor a 'tetűcsúszdások' elmennek a ház előtt.«”
Az elnök kijelentette, hogy ez az ember, mármint Bíró jelölt volt a választáson, és szavaiban nem volt megbánás. Majd arról ír, hogy minden tisztességes magyarnak végigfut a hideg a hátán, amikor azt hallja, hogy Gyöngyösi Márton, a Jobbik vezetőségének tagja az Európai Parlament képviselője, „aki még pár évvel ezelőtt lista készítését javasolta a zsidó származású emberekről, különösen azokról, akik a parlamentben ülnek, Egészen pontosan így kezdődött minden a harmincas évek náci pártjában, és melyik épeszű ember akarná újraélni azokat az időket?”
Nyitókép: MTI/Balogh Zoltán