Nem sokon múlott, hogy nem maradt el a forradalom '48-ban. Százhetvenhárom év távlatából felsejlik egy másik forgatókönyv, amelynek néhány pillanatát, pardon, momentumát sikerült rekonstruálnunk, és most először közre is adjuk.
(...)
Lázas izgalommal gyülekezett a forradalmi ifjúság kedvenc romkávézójában azon az esős márciusi napon. Ez nem a Pilvax volt, az egy másik kávéház, itt az alternatív ifjúság vert tábort.
Borostás fiatal zökkent le egy kisebb társasághoz, és ki sem fújta magát, egyből átvette a szót:
– Nincs időnk várakozni, barátaim, az idő sürget, ki kell robbantani azt a revolúciót!
Szemüveges, hórihorgas figura emelkedett szólásra a túlvégen, de szinte egyszerre pisszegték le:
– Ne haragudj, te alkalmatlan vagy most erre, hadd gondolkozzunk mi! – a hórihorgas visszaült, és kényszeredetten mosolygott tovább.
Éles hangon ekkor egy fiatal nő is hozzászólt, aki kifejtette, hogy a forradalmat mindenképp előválasztás kell megelőzze. Ebből élénk disputa bontakozott ki, többen ugyanis felvetették, hogy
lehetne az előválasztásnak is előválasztása, hogy igazán biztosra mehessenek.
– Hölgyeim és uraim! Demokrata barátaim! Lássuk be, csak összefogással sikerülhet! – szónokolta egy éltesebb bariton az asztalfőn. Ő eddig a szivarfelhő homályába burkolózott, ám most izgatottan hajolt közelebb:
– Be kell látni, nincs más út! Nézzétek, barátaim! Feleségemmel ezen dolgoztunk reggel, éjjel meg este – és ezzel szétterített az asztalon egy gyűrött kéziratot – Ez a Tizenkét Pont.
Ekkor újabb alak érkezett, és illedelmesen megtudakolta, leülhet-e. A legtöbben egyébként korábban ki nem állhatták, de most más idők jártak, mindenkire szükség volt, így nagy kegyesen szorítottak neki is helyet. A férfi lehuppant, akkurátusan kicsomagolta a magával hozott párizsis zsemlét, és falatozni kezdett. A társaság tüzetesen vizsgálta közben a középre kihajtogatott papírlapot, ízlelgették a Tizenkét Pontot.
Néhány kérdésben nem mutatkozott egyetértés. A sajtó szabadságáról és a cenzúra eltörléséről szólt az első pont, és ez a borostás, izgága ifjúnak egyáltalán nem tetszett. Úgy érvelt, hogy
cenzúrára igenis szükség van, a nemkívánatos sajtómunkásokat pedig meg kell fosztani a hivataluktól.