A jobbikosok jelentős, de a momentumosok nem elhanyagolható hányada is lemorzsolódhat egy közös lista esetén.
„Gyurcsány Ferenc a közös lista gondolatával ismét bizonyította, mennyire jól tudja egyrészt uralni a közvéleményt, másrészt úgy alakítani a folyamatokat az ellenzéki oldalon, hogy az végül neki kedvező eredményt hozzon. Bár az utóbbi időszak választási eredményei arra engednek következtetni, hogy a hamis koalíció gyengíti a baloldali pártokat, a DK mellett a baloldalhoz köthető közvélemény-kutató cégek is folyamatosan azt a narratívát építik miszerint a közös indulás az egyetlen alternatívája az ellenzéki oldalnak.
A nagy meggyőzni akarásnak aztán nyögés lehet a vége, mivel a főpolgármester egyik tanácsadója által vezetett IDEA Intézet nemrég publikált adatai alapján szintén rosszul járna mind a baloldal, mind pedig a Jobbik és a Momentum is egy közös listás indulás esetén. Explicit természetesen nincsen kimondva ez, sőt paradox módon egyfajta »vörös farokként« még azt a következtetést vonják le belőle, hogy a közös lista hasznára lenne az ellenzéknek, de ha megnézzük a konkrét publikált kutatási eredményeket, abból egyértelműen látszik, hogy a jobbikosok jelentős, de a momentumosok nem elhanyagolható hányada is lemorzsolódhat egy közös lista esetén. A krumplikra fixálódott párt szimpatizánsainak közel fele (42 százalék), Jourova biztos asszony társalkodónője pártjának pedig közel harmada (31 százalék) a közös lista helyett saját pártjára voksolna. De ugyanezen kutatás másik adatai is a lemorzsolódásra utaló jeleket mutatnak, a jobbikosok 60, a momentumosok 71 százaléka van csak a közös lista – közös egyéni jelöltek mellett, elméleti szinten.
Csak mellékesen jegyezném meg, hogy erősen kérdéses, mennyire tudja, sőt ami még fontosabb, hogy mennyire érdekli az átlag szavazót, mik is a közös lista előnyei/hátrányai, mivel is járna a közös/külön indulás. Ebből kifolyólag erről kérdezni az embereket és ebből folyamatosan szalagcímet gyártani nettó propaganda – lenne persze, ha egy jobboldalhoz köthető szereplő tenné mindezt. Így persze csak szakmai érdeklődés és az aktuális belpolitikai napirend legfontosabb témájának független, tudományos célból történő megvizsgálása.”