10. Legyenek
Kárpát-medencei tanulmányi versenyek, különböző nyelveken, de azonos feladatsorokkal.
Legyenek Szlovákiában Hungarus-fesztiválok, Erdélyben Transilvanian Festival Week, vajdasági napok a Délvidéken. Legyenek Monarchia-túraútvonalak, legyenek vallási zarándoklatok, kötődjön össze Garamszentbenedek Esztergommal és Nagyvárad Győrrel. Legyen olyan régiók fesztiválja, ahol a Magas-Tátra, a Székelyföld, a Mócföld, a Szerémség, a Bánság, Bukovina és Moldva, az Őrvidék és a Dunántúl, a Mecsek és a Nyírség, a Viharsarok és a Szepesség jelenik meg, nem lelketlen uniós statisztikai régiók és nem is mesterkélt, műanyag nacionalizmusok vagy nemzetállam-propagandák.
11. Legyenek regionális kereskedelmi- és iparkamarák, de legyen egy Kárpát-medencei Kereskedelmi- és Iparkamara is. Kárpát-medencei bankok együttműködése, akár összeolvadása. Növekedjenek azok a cégek, amelyek tőkeerejüknél fogva alkalmasak és képesek a nem csak helyi beruházásokban való részvételre pályázni: ne csak a Siemens nyerje meg a kötöttpályás közlekedés felújításának tenderét, vagy a metróépítést – hanem a megfelelő kassai-budapesti-nagyváradi konzorciumok is sikerrel pályázhassanak a Nancy-Strasbourg/Strassburg vasútvonal megépítésére. Tegyünk meg mindent azért, hogy egyesíthessék a szétszakított gazdasági régiók önmagukat, az egyes nemzeti kormányok az EGK példájából tanulva felismerhetik, micsoda energiák szabadulhatnak fel a mesterségesen szétválasztott területek gazdasági egybeforrásával (lásd: Metz és Saarbrücken, Aachen és Maastricht, Colmar és Freiburg, Bécsújhely-Sopron, Bécs-Pozsony, stb.), és ezzel – megfelelő adórendszerrel – maguk is jól járhatnak. Jöjjön létre (bölcs előrelátással tervezve) egy „Magyar Mondragon”, a baszk példa alapján működő szövetkezeti hálózat, amely felkarolja a nem magyar nemzetiségű őstermelőket, vállalkozókat.
12. Legyen egy jól működő, versenyképes szolgáltatást biztosító Kárpát-medencei infrastrukturális fejlesztés: autópályák Dél-Szlovákiában és Dél-Erdélyben. Közvetlen gyorsvasúti kapcsolatok Budapest és Zágráb, Ljubljana, Belgrád és Kolozsvár között. A száz évvel ezelőtt félredobott logisztikai struktúra újbóli felépítése. Kárpát-medencei gyors, szélessávú adatforgalmat biztosító mobilszolgáltatás. Azonos elvek és feltételek szerint működő webshop-hálózat, összehangolt biztosítási, fizetési és közlekedési szolgáltatások.
12+1. Legyen egy olyan közép-európai külpolitikai együttműködési kezdeményezés, amely a nyugat-európai törekvésekkel szemben a térség egészének felemelkedését célozhatja. Amely nem feledkezik meg a Kárpátokon túli csángómagyarokról sem, de a „nyugati szórványról” sem. Amely a moldovai köztársaság románjai számára lehetőséget biztosít az anyanemzettel való szorosabb kapcsolatra. Amely a vajdasági szerbek számára a boszniai szerbek, a horvátok és szlovének számára az osztrák köztársaságban élő kisebbségek érdekeiért is kiáll. Legyen egy speciális kapcsolat ezen együttműködés és az Osztrák Köztársaság, Csehország és Lengyelország között. A visegrádi kezdeményezés és a kárpáti együttműködés összehangolása felértékeli a szlovák és magyar tejtestvér-nemzetek jelentőségét, de megnöveli a térség súlyát is. Ami erővel szétszabdaltatott száz esztendeje, az nem hozott békét, biztonságot és felvirágzást erre a térségre. Ennek itt és most kell végét vetni.
Mindezeknek egyetlen más nemzet sem lehet kezdeményezője. Egyrészt, mert ha lehetne, akkor ezzel már megpróbálkozott volna – csakhogy ezt az elmúlt száz év alatt semelyik nemzet és hatalom nem tette meg. Geostratégiai pozíciónk miatt pedig
csakis mi, magyarok tudtuk mindig is kezdeményezni az elmúlt 1100 év során a Kárpát-medence politikai integrációját.
Most ezt – száz év erózió után – egy identitásbeli integrációs folyamatnak kell felváltania, s az idő eldönti majd, hogy van-e értelme ennél többről álmodni.
Másrészt azért nekünk kell ezt kezdeményezni, mert egyedül nekünk érdekünk egy olyan konstrukció megalkotása, amelyben a kisebbségi magyarok otthonosabban érezhetik magukat. Csak nekünk érdekünk a térség integrációja. Csak nekünk lehet hasznunk a száz évre elengedett „perifériák” újbóli felkarolásából. Minderre jó eszköz a gondosan félreteendő magyar irredentizmus helyett a nemzetsemleges monarchikus nosztalgia. Segítségünkre lehetnek ebben a regionális autonómiára vonatkozó törekvések is. A magyar külpolitikának realista víziót szolgáló stratégiákat kell kidolgoznia és támogatnia. A nemzetállami szuverenitás csorbulhat, a nemzeti szuverenitás soha. Az államok határaikkal átléptek a nemzeten – száz év múltán ideje hát, hogy a nemzet lépje át az államok határait.