Ezen a ponton viszont mintha Berényi kollégánk is megingott volna, s elmondta, hogy ő mindent jól csinált, csak ezek a többi MKP-sok... Mert ő akkor nem volt jelen... Kedves Jóska barátom, tisztelem a véleményed, de előbb-utóbb el kell döntened, hogy fontos döntéseknél a tieiddel vagy-e, vagy valahol máshol...
Nos, azt, hogy az MKP vezetése nem követett el kedden komolyabb hibát, a szerdai és a csütörtöki délelőtti csönd mutatja. S hogy ez az egész primitív hercehurca gerjesztett volt, s az éle a miniszterelnök ellen irányult, mutatják a csütörtök estétől bekövetkezett események.
Legyünk jóindulatúak: nem történt más, mint az, hogy a miniszterelnök megijedt a saját árnyékától. S következett az a kaotikus mozgás, amelynek egyéb ügyekben is a tanúi lehettünk a részéről itt-ott.
Egy államférfi azt mondta volna ekkor: igen, kaptam egy levelet, leülök, elolvasom, s megteszem a szükséges lépéseket. Egyébiránt pedig mindenki nyugodjon meg, nem állnak idegen tankok Szlovákia határain.
Nem, ő nem ezt mondta. Köpködésről beszélt, ez nem volt szép, s nem is igaz. Szó nem volt erről részünkről – de ezt is megértem: az MKP lépése tükröt tartott az ő kezdeményezésének értelme elé, s ott ő nem tűnt fel kellemes fényben. Ő bizonyára úgy gondolta, hogy egy olcsó lépéssel megússza ezt az ügyet, de az MKP tükre megmutatta: üres ez a lépés így. Kedves miniszterelnök úr, kedves Igor, nem mi okoztuk a balhét, a szlovák sajtó hajszolt bele téged ebbe. És persze lehet, hogy nem tudatosítottad, hogy magyarokkal van dolgod. Tudod, Rákóczi... meg Thököly, Dobó, Hunyadi...
Azt, hogy a miniszterelnök lelke nincs egyensúlyban, s nem érzi magát győztesnek, két dolog mutatja: mindkettő pozitív. Szerintem bizonyítási kényszerből nyitotta meg személyesen a szlovák-magyar határt: ez méltánylandó. Semmi szükség nem volt rá, de ez is gesztus, konkrét pozitív vonzattal. Én tisztelettel elismerem, hogy a miniszterelnök úr lelkébe egy kicsit beletörött most a magyar téma (az MKP-nak köszönhetően), s pozitívan akar kijönni belőle. Ilyen vonatkozásban még inkább értékelendő az a gesztusa, hogy tegnap a face-oldalán bocsánatot kért a magyaroktól. Ez is egy fontos pozitív lépés előre. (És most itt is csendben maradok, hogy ne legyek ünneprontó: többször kértük a keddi találkozó előtt, hogy tartalmazzon a beszéde 1-2 konkrétumot, legalább egy utalást is a második világháború utáni időszakkal kapcsolatos bocsánatkérésre. Kedden idáig nem jutottunk el, csütörtökön, valószínűleg a folyamat hatására, a kibertérben igen. Ismétlem, méltánylandó, annak ellenére, hogy ő is tudja, egy igazi, hivatalos bocsánatkérésnek parlamenti- vagy kormányhatározat a formája. A face-bejegyzés bármikor kitörölhető...)
Nos, itt tartunk ma. Nem vagyok a memorandum szerzője, csak néhány témát javasoltam bele a szövegezés előtt. Közvetett módon a keddi találkozó előtt is elmondtam magáról a találkozóról is a véleményemet, s lehetőségeim keretein belül próbáltam olyan módon hatni, hogy az elviselhető, megvalósítható legyen. És büszke vagyok arra, hogy ott van a memorandumon az aláírásom. Nem tökéletes szöveg, de azt elértük vele, hogy 5 millió szlovák polgár fejébe beültessük: nem vagyunk elégedettek a helyzetünkkel. Eddig nem gondoltam rá, hogy fénymásolatot készítsek róla, de most megteszem. Adok majd belőle az unokáimnak, lássák, hogy a nagyapjuk nem bújt meg a sublót mögött érzékeny időkben. S nem üres szövegeket mondogatott Trianon századik évfordulóján sem.
Matovic miniszterelnök úrnak pedig mi mást üzenhetnénk, mint azt, hogy turbulenciák voltak és lesznek is a politikában – ezeken túl kell lépni. ”