Itt vannak a számok: így működik a rezsicsökkentés
Bár a rendszert több kritika éri, a számok nem hazudnak,: az áram- és a gázrezsi egy friss felmérés szerint is Magyarországon a legalacsonyabb az Európai Unión belül.
Orbánék viszont olyan helyzetbe hozták magukat, hogy végül is az állami pénzekkel azt csinálnak, amit akarnak. Interjú.
„Professzor úr, lehet-e úgy költségvetést csinálni, hogy a gazdaság idei várható teljesítményéről valójában fogalma sincs a kormánynak?
Természetesen zárszámadás nélkül nem lehet költségvetést csinálni. Főleg akkor értelmetlen, ha tudjuk, hogy a járvány miatt, az ország idei költségvetése nyilvánvalóan megroggyant. A helyzet tisztázására inkább egy pótköltségvetést kellett volna készíteni. A jövő év tervezését ráértek volna akkor elkezdeni, ha tudják, hogy mi lesz az idén.
Talán a hagyományok miatt ragaszkodtak a nyár közepén elkészült jövő évi büdzséhez, de van ebben gazdasági racionalitás?
Semmi. Ez csak egy trükk. A papír bármit elbír, az idei év nincs lezárva, a számok nem zavarják meg a tervezők »tisztánlátását«, vagyis bármit leírhatnak. A gyakorlat az, hogy lazára terveznek, hatalmas tartalékokat képeznek. Az egész jövő évi költségvetés fikció-jellegű, formális. Év közben olyan átcsoportosításokat tehetnek, amilyet akarnak. Arra ügyelnek, hogy alacsony legyen a hiány, meg az infláció, a többivel nem foglalkoznak.
Egyelőre tehát a kormánynak fogalma sincs arról, hogy egyes szektorok mennyit költenek majd, illetve az egyes minisztériumokban milyen zárolások lesznek, esetleg a pénzeket hogyan csoportosítgatják át a különböző zsebek között. Most mindössze annyit történik, hogy a kormány a parlament képviselőivel megszavaztat egy tetszetős költségvetést, majd a kabinet azt csinál, amit akar. Úgy költi el a pénzt, ahogy akarja.
Azt tudjuk, hogy a költségvetés is egy törvény, amely elsősorban a kormány számára írja elő a teendőket, amit aztán a parlament ellenőriz. Viszont ez a törvény szabad kezet ad a kormánynak a pénzek költésére, teljesen megszűnik a kontroll?
A költségvetési törvény épp a kormány feletti parlamenti kontrollt lenne hivatott gyakorolni. Normális országban ugyanis a kormány ellenőrizetlenül és büntetlenül nem szórhatja el az adófizetők pénzét. Büntetlenül legfeljebb Magyarországon lehet költeni az állampolgárok által befizetett összegeket. Orbánék viszont olyan helyzetbe hozták magukat, hogy végül is az állami pénzekkel azt csinálnak, amit akarnak. A hazai ellenőrzés ma már szinte teljesen hiányzik. Az orrunk előtt viszik ki a költségvetést a parlamenti kontroll alól, ami beláthatatlan következményekkel jár. Egy nemzetközi szervezet, az Open Budget Survey kimutatja, hogy a Fidesz-kormány az ország közös pénzének sorsáról többnyire az adófizetők nélkül dönt. Orbán Viktor kormányát ma már egyre nehezebb elszámoltatni a közpénzek felhasználásáról.”