Ha 2500, ellenzéki oldalról értesülő embert kérdezünk meg a 80 ezer érettségizőből, az nem lesz reprezentatív.
„Bő egy hónapja hőköltem hátra és írtam ki magamból a megrökönyödést a Medián és a HVG ámokfutása kapcsán, úgy látszik áprilisban is hónap végére hagyták a baloldalon az éppen aktuális félretájékoztató kutatásukat. Itt a Medián felmérésénél annyival még rosszabb is a helyzet, hogy már nem csak a reprezentativitással van probléma, hanem a kérdésfeltevésben is hamis állítás tükröződik vissza.
Kezdjük azért a reprezentativitás témakörével. Ha már nagymúltú kutatócégek sem korrekt mintavétellel dolgoznak, akkor a laikusoktól is túlzás elvárni, hogy értsék a reprezentativitás fogalmát. A „módszertan” a következő volt:
»A dokumentumot az oktatás témájával foglalkozó számos Facebook-csoport – Szülői Hang, Diákparlament, Oktatói Hálózat stb. – megosztotta. Hétfő késő estig közel 2500 válasz érkezett. A minta nem reprezentatív, kiterjedtsége miatt azonban feltételezhető, hogy ha nem is tükrözi pontosan a mintegy 80 ezer érettségiző véleményét, nem tér el attól szignifikáns mértékben.«
A 888-nak adott korábbi interjúmban részletesen kifejtettem a véleményem ezekről a kutatásokról. Röviden emellett annyit még mindenképpen jeleznék az érintetteknek, hogy valószínűleg a sorozatban bekövetkező három kétharmad után is azért volt akkora a felháborodásuk, mivel a saját vélemény-buborékjukra azt hitték, hogy az reprezentálja a magyar társadalmat. Tehát még egyszer: ha 2500, ellenzéki oldalról értesülő embert kérdezünk meg a 80 ezer érettségizőből, az nemhogy „feltételezhetően” reprezentatív lesz, hanem egyenesen biztos, hogy nem lesz reprezentatív. Vagy esetleg független lenne a Puch László kezében lévő Népszava? Esetleg a Facebookon április 25-én Párbeszéd-javaslatot publikáló Oktatói Hálózat? Vagy az utolsó 10 bejegyzéséből 8-at a függetlenobjektív Index-HVG-444-Magyarhang-Mérce ötöstől megosztó Szülői Hang?”