Sebes Gábor írása
Ungváry Krisztián új kötetében a budapesti ostromgyűrűből 1945 kitörő, magas német katonai kitüntetésekkel elismert német katonáknak állít emléket. Ugyanakkor vívódik kutatása tárgyával, nem tud összefüggő magyarázatot adni arra, hogy 2019-ben miért és milyen tanulsággal szolgálhat az olvasó számára a kitüntetett, jobbára a Waffen-SS-ben harcoló tisztek példája.
A könyv címében kérdőjelet tesz a hősök után, magában a szövegben idézőjelbe teszi a hősöket: „Egy háborúban nem idealizálható hősök szoktak részt venni, hanem esendő emberek. … Könyvem fókuszában formálisan »hősök«, valójában azonban hús-vér emberek szerepelnek. Esendőségeik és erényeik csak együtt kezelhetők.” Mégis éveket szánt azon katonák haditettei és életrajza, valamint budapesti tevékenysége felkutatására és megörökítésére, akiket a náci rendszer bátorságukért vagy politikai okokból kitüntetésre érdemesnek tartott.
Az Index internetes portálon 2016 februárjában Kitörés alulnézetből címmel megjelent interjújában Ungváry mindenkit elítélt, aki rajta kívül megemlékezni merészel a kitörésben részt vevőkről:
„Hetven évvel a háború vége után tényleg ideje volna eljutni legalább annak belátásáig, hogy Hitler „Európa Erődje“ finoman szólva sem az európai értékrendet jelentette, helyette viszont tartalmazta mindazt, amit a történetírás Auschwitz, Mauthausen és Ravensbrück néven ismer, nem beszélve a Duna-parti nyilas vérengzésekről. Természetesen erről a kitörés során elpusztult katonák nem tehetnek, de ettől a probléma még adott. …. Az az emlékezetkultúra, amely ebből az eseményből hősies mítoszt kreál, valójában azok emlékét is arcul csapja, akikre emlékeztetni kíván.” „Oda jutottunk, hogy ma már nem csak neonáci szervezetek olvasata az, hogy itt a »hősies helytállás« minősített esetéről van szó.”
Ungváry ugyanakkor saját maga is szervez emlékfutást február 11-re időzítve. Annyira nem tudja leplezni a bátor katonák iránti elismerését, hogy botcsinálta időutazóként tanácsot ad a náci vezérkarnak: „Azok, akik az akció során nagyobb harccsoportot vezettek, mindenképp megérdemeltek volna egy látható elismerést azon kívül is, hogy a kitörés napjait beszámolták a »közelharcnapok« közé, és ezzel esetleg elnyerhették a Közelharcpánt aktuális fokozatát.”