Áder fonák helyzete

2019. október 16. 19:53

A globális éghajlatváltozás értelmezhetetlen a folyton a nemzeti szuverenitásra hivatkozó populisták számára.

2019. október 16. 19:53
Beck Tamás
Népszava

„Áder János példát vehetne lelkiismeretesség tekintetében Arnold Schwarzeneggertől. Az egykori testépítő és filmsztár, egyúttal Kalifornia volt kormányzója nemigen törődik a pártfegyelemmel, ha olyan égető problémáról van szó, mint a klímaváltozás. Környezetvédelmi elkötelezettségű politikusként Schwarzenegger kész szembehelyezkedni a szintén republikánus, ám a fenyegető klímakatasztrófával vajmi keveset foglalkozó Donald Trumppal is. Hazánk köztársasági elnöke ugyancsak megpróbálhatná rábírni a budapesti kabinetet halogató klímapolitikájának feladására.

Áder a nemzetközi színtéren ugyanis minden alkalmat megragad, hogy deklarálja elkötelezettségét a környezetvédelem iránt. Legfőbb közjogi méltóságként lehetősége nyílna nyomást gyakorolni a végrehajtó hatalomra, hogy az ösztönözze a megújuló energiaforrásokra való áttérést a fosszilis energiahordozók rovására. Tudjuk persze, hogy ez soha meg nem valósuló lehetőség. A jelenlegi államfő »a nemzet golyóstollához« hasonlóan nem él vétójogával, amennyiben Orbán Viktor számára létfontosságú javaslatot ver át a törvényhozáson a kormánypárti többség. Legyen szó a közjogi berendezkedésünket fenekestől felforgató alkotmánymódosításról, a munkavállalókat kizsigerelő jogszabályról vagy egyes Fidesz-közeli oligarchák érdekeinek megfelelő törvények szentesítéséről: Áder hivatalára bizton számíthat a kabinet.

Mégsem gondolom, hogy a klímaváltozás kormányzati elbagatellizálása kizárólag az Orbán-kabinet gazdasági holdudvarának érdekeivel magyarázható. Közismert tény ugyan, hogy e kedvezményezettek között akadnak, akik anyagilag érdekeltek a fosszilis energiahordozók széles körű használatában. Meggyőződésem mindazonáltal, hogy mélyebb ideológiai okok húzódnak meg a magyar kormány struccpolitikája mögött. A globális éghajlatváltozás tudniillik nem ismer országhatárokat, éppen ezért a szóban forgó probléma értelmezhetetlen a folyton a nemzeti szuverenitásra hivatkozó populisták számára. Az amazóniai erdőtüzek megfékezését célzó nemzetközi erőfeszítéseket nagyban hátráltatta Orbán Viktor elvbarátjának, Jair Bolsonarónak a nyilatkozata, aki »brazil belügynek« minősítette a Föld tüdejének világszerte aggodalmat kiváltó pusztulását. Donald Trump pedig az »​​​​​​​America first« szlogen jegyében hátrált ki a párizsi klímavédelmi egyezményből. Általában elmondható, hogy az úgynevezett »​​​​​​​szuverenisták« Achilles-sarkát elsősorban a klímaváltozás globális cselekvést igénylő problémája jelenti.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 41 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
IV. Fawkes
2019. október 17. 20:25
Rántottaképű Elvtárs éppúgy ért mindenhez is, mint a filmesztétának is hülye Mátyás Madár, meg Bontatlan Elvtárs a rózsadombi pártbizottságtól.
Box Hill
2019. október 17. 19:37
Mi köze a nemzeti szuverénitásnak a földtörténeti korok éghajlatváltozásaihoz?
NTLLK
2019. október 17. 14:21
Nem pontosan értem, hogy a szuverenitás hogyan függ össze a témával? Szuverén módon elhatározom, hogy mindent megteszek a klímaváltozás lassításáért. Mert elkerülni ugye, nem lehet, kivéve ha a szerző nekidől a földtengelynek, megrántja a pályasík dőlését és lefékezi a precessziót. Szerintem ez globálisan elvégezhető, és neki nem is bonyolult.
atila68
2019. október 17. 10:44
Hát ennyire volt elég a sok iskola Tamás, nettó demagógiára?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!