Valóban az volt. Budapesten a Goldmark teremben a különös este különös éjszakába hajolt ezen a nyárvégi napon. Két erdélyi magyar művész Adyt felidézve hozta el a közönségnek ezt a ritkán felsejlő, különösen letisztult élményt.
Laczkó Vass Róbert a színész, operaénekes, költő, szerkesztő, örökmozgó világutazások krónikása – egyszóval: a teljességet kereső magyar kultúra jeles személyisége – volt az egyik, aki konok elszántsággal viseli sorsát, a hátrányos határok mögé kiszorult magyar lét nyűgeit, és viseli ezt optimista mosollyal, rendületlenül. Izgalmas művészi élményt nyújtottak mindketten. Zongorán közreműködött Laczkó sors és művész társa is, az éjszakai busszal haza, Kolozsvárra visszabumlizó Veress Gáspár a kiváló zongoraművész, zeneszerző.
„Az Égből dühödt angyal dobolt”
A Megzenésített Ady-versek Bretan Miklós, (Nicolae Bretan), Eisikovits Mihály (Max Eisikovits) és a nekünk már ismerős Reinitz Béla Ady-versekre komponált dalait szólaltatták meg. Érdekessége volt a zenei anyagnak a számunkra eddig még ismeretlen erdélyi zeneszerzők dalainak bemutatása, amelyek jellegükben eltértek ugyan Reinitz kupléihletésű vers-megzenésítéseitől, azonban a zeneszerző Ady szavalásmódját hűen követő barát, Reinitz zenei megközelítéseiben eredendő titkokat kínál hallgatóinak. A sokarcú Ady zenei portréja így még izgalmasabb volt. Reinitz könnyedség felé hajló dallamai és az erdélyi zeneszerzők zenei megközelítései, találkozásai, azok tragikusabb hangvétele inkább az operaáriák vagy a Schubert-dalok stílusát idézte fel, így színesítve a költő zenei portréját. Laczkó Vass Róbert elsősorban kortárs operákon gyakorolt előadásmódja töretlenül fogta egységbe az eltérő zenei stílusokat. A szerteágazó zenei stílusok csokorba ölelése neki valóban sikerült, ami nem volt kis teljesítmény a részéről, részükről.
„Tudtuk, hogy az ember esendő
S nagyon adós a szeretettel”
Különös, vagy nem különös – de sajnos csak félig telt meg a nevezetes Goldmark terem, ahol a két erdélyi művész jóvoltából Ady ismét szinte kitapinthatóan közöttünk járhatott. Ne keressük a hibát a szervezésben, a hirdetések hiányában, mellékes körülményekben – a hiba bennünk van. Vagyis a belénk avasodott érdektelenségben és képmutatásban. Olykor szívesen vélelmezzük látatlanul a „határon túliak”, a vidékieknél is vidékiebbek teljesítményeit és véljük ezeket felületesen eredendően halványabbnak a „hazainál”. Plakátgesztusainkkal hirdetjük ugyan az egyenrangú összmagyar közösség műveltségét, szellemét, jelszavait, miközben tudat alatt sajnos ott lappang bennünk a Kádár-korban rögződött idegenkedés, a lebecsülésnek néhány gyanús nyoma.