Fekete-Győr András nem gondol semmi többet a világról, mint hogy az arra szolgál, ahol megvalósíthatja önmagát. A Momentum által magasba emelt fiatalember a Facebookon számolt be pártjának szentháromságáról, ezzel együtt pedig tanúbizonyságot is tett arról, mennyire nem érti az embereket, és hogy a szellem horizontja nem emelkedik túl a leglaposabb materializmuson.
Egészen pontosan azt írta: „annak, hogy Európa Magyarországon is jelentsen valamit, van három előfeltétele. 1. A magyarok is élhessenek addig, mint az osztrákok. 2. Szavazógépek helyett kreatív, cselekvő magyarokat neveljünk. 3️. Senki ne érezze úgy, hogy itthon nem lehet boldogulni. Ez a magyar jövő három pillére. Ami Orbánnak Isten - Haza - Család, az Nekünk Kórház - Iskola - Munkahely. Ez a mi szentháromságunk.”
Értem én a hangzatos összevetést, hogy a begyöpösödött, múlt évezredi, rozsdásodó jobboldal a maga konzervatív nyünnyögésével holmi eszmékre támaszkodik, míg a friss és tettre kész Momentum gyakorlati dolgokban segítené a magyarságot.
Fekete-Győr éppen csak azt felejti el, hogy a magyarok – meg úgy egyébként az emberek bárhol a világban, főleg a jobb helyeken – nem robotok, és bár életük nagy része a hétköznapokról szól, létezésük összessége mégsem. Mert
minden ember több a munkájánál, a diplomájánál, a házánál és anyagai javainál.
Például azért, mert hisz valamiben, gondol valamit a világról, a család jelentette kötelékekről a hétköznapokon túl is – ami úgy tűnik, Fekete-Győrnek még nem sikerült.
Igen, lehet hinni abban, hogy az emberek mindenhol jólétet érdemelnek, hogy az oktatás fontos, hiszen a jövő múlik rajta, ahogyan az sem vitatható, hogy az egészségügyi és munkahelyi feltételek minimumát minden országban meg kell követelni.
De talán észre kellene venni, hogy ez csupán dekoráció a karácsonyfán – ami egyáltalán nem mindegy, hogy milyen! –, de nem maga a „fa”. Építhetünk egyre szebb környezetet magunk köré, lehetnek és legyenek is egyre szebb iskoláink, korszerűbb kórházaink – de ha nincs az őket megalkotó társadalmak, közösségek és egyének mögött semmilyen szellemi tartalom, kötőerő, egyáltalán hit bármiben, ami túlmutat a materiális javakon és a hétköznapokon, akkor üres héjak lesznek csupán egy szétesett társadalom körül.
Szükség van olyan értékekre, amik túlmutatnak a hétköznapokon és nagybetűs Én-en.
-en.Hogyan lehet a legmagasabb rendű dolgok helyett társadalmi meg infrastrukturális alrendszerekben hinni? A mindennapi munkánkkal tegyük jobbá az életünket, de mi magunk ne silányuljunk az általunk használt termékek, szolgáltatások szintjére. Ki kell emelkednünk a minket körülvevő rendszerből, fölé kell helyezkednünk ahhoz, hogy megfelelően használjuk és egyáltalán irányt szabjunk a működésüknek.