„Az én életem nem élet
Csak életet játszik
Az a fa vagyok kérlek
Aki a vízbe látszik”
(Szép Ernő: Életem)
Ezen a héten három napon át sorozatban nem történt semmi a Kossuth téren. Ennek talán ellentmondani látszanak a könnygázfelhők, a füstgránátok, a felgyújtott szánkók meg a veres MSZP-lobogót lengető, flamboyant Nyakó István, de az „eseményeket” követve leginkább a teljes céltalanságuk maradt meg bennem, egyszeri nézőben.
Mert ugyan mi történt volna, ha a tüntetők átverik magukat a rendőrsorfalon?
Azon kívül persze, hogy Fekete-Győréknek végre sikerül bejutniuk a Parlamentbe.
Orbán helyzete talán még sosem volt szilárdabb, a társadalom jelentős része elégedett a kormány politikájával, de legalábbis nem viszonyul hozzá kifejezett ellenszenvvel, a tüntetők mögött tehát nem állnak széles néptömegek.
A csütörtöki tüntetés elején felszólaló Tamás Gáspár Miklós arról beszélt, újdonság az, hogy a „diákok, értelmiségiek, szakszervezetek egyértelműen föllépnek az önkény ellen”. Megszámolni is nehéz, hányszor érkeztünk már efféle sorsfordító pillanathoz az Orbán-kormány regnálása alatt. Ott volt a Milla a szép emlékű Karsay Dorottyával (aki manapság „#Trans #nonbinary #disability warrior. #Metoo.” aktivista), ott voltak a netadó elleni tüntetések, az iWiW-alapító Várady Zsolt ellenzéki hálózatépítése, a CEU melletti demonstrációk meg az oktogoni technopartik, legutóbb pedig a választást követő árpádsávos-szivárványos tüntetések – megannyi történelmi egymásra találás, megannyi utolsó szög a rezsim koporsójában.
Mindeközben a rendszer – nagyon úgy tűnik, hosszú-hosszú évekre – beállt.
Ne legyünk azonban igazságtalanok, a tüntetések céltalansága nem a magyar ellenzék sajátja, hanem általános jelenség a nyugati világban. Hiszen
maga az utcai politizálás műfaja üresedett ki,
jobban szólva változott meg teljesen. Az úgy nehezen működik ugyebár, hogy hangsúlyozzuk demokratikus, erőszakmentes jellegünket, de közben mégis lándzsára tűznénk a Bastille őreinek fejét.
Az igazi forradalom ott kezdődik, ahol a lázadók elfelejtik az olyan hóbortokat, mint az emberi jogok, a legitim hatalomátvétel és így tovább.
A huszonegyedik század meghasonlott, végzetesen kifinomult, burzsoá tüntetője viszont nem képes őszintén és önfeledten átadni magát az erőszaknak, így aztán
az erőszak gluténmentes pótszereihez nyúl, a füstgránáthoz meg a petárdához.