A magyar-török kapcsolatokról

2018. október 09. 20:52

Rég nem olvastam ennyi sületlenséget a törökökkel kapcsolatban, mint az utóbbi két nap posztjaiban.

2018. október 09. 20:52
Kardos Gábor
Facebook

„Rég nem olvastam ennyi sületlenséget a törökökkel kapcsolatban, mint az utóbbi két nap posztjaiban:

1. máig felróni a mai törököknek az ország egy részének öt évszázaddal ezelőtti elfoglalását olyan tudatlanság, korlátoltság, sőt primitívség mintha egy svájci a st galleni kalandozások alapján viszonyulna a mai magyarokhoz, eleven történelmi sérelemként felemlegetve a sok évszázada történteket egy azóta teljesen más történelmi identitású országnak. Mert ugye az egykori Oszmán Birodalom és a modern török állam közti különbségek kábé olyan alapvetőek mint a kalandozó pogány magyarok és letelepeedett, keresztény utódaik között.

2. És ha már itt tartunk, a modern török állam, a közigazgatás és a mezőgazdaság modernizációjában kulcsszerepet játszottak a magyarok, amiről itthon alig tud valaki, pedig a két ország kapcsolatában még jelentősebb előnyt jelenthetne mint a német újraegyesítésben játszott szerepünk német relációban (ami ennél a török modernizációban játszott magyar szerepnél sokkal jelentéktelenebb hozzájárulás, de ehhez képest untig ismételgetik és már a könyökén jön ki mindenkinek).

3. Magyar-török relációban nem a régmúlton kéne tehát rugózni, hanem azt illene sokkal jobban tudatosítani, hogy a modern korban a két ország sokkal inkább baráti, sőt szövetségesi viszonyban volt, egyáltalán nem ellenségként kellene tehát ma gondolnunk Törökországra. Mert ugye ott van pl. Rodostó, de nemcsak a Rákóczi-szabadságharc, hanem 1848 után is sokan oda menekültek, akik emigrációból akartak tovább küzdeni a magyar szabadságért.

4. de ha már itt tartunk: a török hódoltsági területeken egyáltalán nem üldözték a protestánsokat úgy, ahogy a Habsburg ellenreformáció a többi területen (pl. gályarabnak hurcolva el a hitüket megtagadni nem akaró lelkészeket). Sőt: a török hódoltságban akár templomokat is építhettek, egyébként nemcsak a protestánsok, hanem akár katolikusok is, mert vallásilag az Oszmán Birodalom sokkal toleránsabb volt… (Ezt a történelmi tényt most az „iszlám veszélyt” emlegetőknek sem ártana pöttyet felidézni.)”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 114 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
catalina9
2018. október 11. 07:22
Kardos elvtárs üzenete, lám felesleges az "iszlám veszély" emlegetése: "Sőt: a török hódoltságban akár templomokat is építhettek, egyébként nemcsak a protestánsok, hanem akár katolikusok is, mert vallásilag az Oszmán Birodalom sokkal toleránsabb volt… (Ezt a történelmi tényt most az „iszlám veszélyt” emlegetőknek sem ártana pöttyet felidézni.)” templomot éppen lehetett építeni, csak nem volt aki építse, és nem volt kinek, mert települések tömege vált lakatlanná..
Mich
2018. október 11. 02:11
Ez lenne a probléma...? Nem az hogy "még egy diktátor"...?!
brekker
2018. október 10. 22:09
Sok hozzászóló nemigazán veszi, vagy úgy tesz, mintha nem tudná, hogy nem a közös múltunk megünnepléséről szólt ez a találkozó, és nem is egy elképzelt közös jövőröl.
Megtalálta
2018. október 10. 15:53
Sületlenség, tudatlanság, korlátoltság, primitívség, satöbbi... Te mivel járultál hozzá, hogy a jövő ne ilyen legyen? Nagyképű, tudálékos fasz.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!