A globális világ héjái

2018. október 11. 22:10

A migrációs folyamatok mögött a nagy transznacionális cégek érdekei is meghúzódhatnak.

2018. október 11. 22:10
ifj. Lomnici Zoltán
Magyar Idők

„A multi- és nagyvállalatok gazdasági tevékenysége a világ számos pontján pusztítja a környezetet, például az Anglo American nevű cég külszíni fejtésű szénbányája Kolumbiában folyószennyezéssel lehetetlenné tette a halászatot és az állattartást, amivel migrációs folyamatokat váltott ki.

Nigériában számtalan falu lehetetlenült el ­amiatt, hogy a Shell vállalat tevékenysége miatti olajkiömlések tönkretették a termőföldjeiket, emiatt sokaknak el kellett hagyniuk a lakóhelyüket.

A profitéhes multivállalatok környezetszennyezése fűti a népvándorlást, és részben a gazdasági migrációhoz is hozzájárul: az IFL Science magazin egyik elemzése szerint 2013-ban a környezetszennyezés miatt Afrikában elhunytak száma a GDP-re is kihatott, és összesen 447 milliárd dolláros kiesést okozott, ami a gyorsan iparosodó területeken, például Etiópiában és Nigériában egyre jelentősebb helyi problémákhoz fog vezetni.

Nyilvánvaló, hogy az egyre romló életminőségből és gazdasági körülményekből ­adódóan ez a folyamat tömeges elvándorlást eredményez majd más térségek felé. Ez azt jelenti, hogy a probléma nem megfelelő súlyú kezelése esetén nagyobb hatással lehetnek a globális migrációs átrendeződés alakulására, mint az egyes államok vagy az azok alkotta szervezetek.

A migrációs folyamatok mögött persze nagy transznacionális cégek érdekei is meghúzódhatnak, valamint érdekcsoportjaiké is, mivel már évek óta munkaerőhiánnyal küzdenek, és ezt a távolról érkező olcsó munkaerővel kívánják orvosolni.

Csak Bajorországban a három nagy ipari üzem, a Siemens, az Audi és a BMW, a német fém- és elektromos ipar tíz- és tízezerszám keresi a fiatal és szakképzett munkaerőt, és a német kormányzati iparlobbi máig elsősorban a migrációtól reméli a megoldást.

A német orvosi és gyógyszeripari, orvostechnológiai óriások, köztük a Bayer AG, a Boehringer Ingelheim vagy éppen a Siemens Healthineers mind szakember- és munkáshiánnyal küzdenek, s mostani becslések szerint egyedül Németországban – 2030-ig – szakmunkásokból, technikusokból, kutatókból, orvosi szakemberekből és dolgozókból hárommilliós hiány alakulhat ki az aktuális demográfiai trendek mellett, valamint hasonló helyzet jellemzi Nagy-Britanniát és más országokat is.

A német multik mára beálltak a CDU–CSU–SPD-kormányzat által erőltetett társadalompolitikai program mögé, például a Siemens 2016-ban elindította a fiatal menekültek beilleszkedését segítő nagyszabású támogatási programját, és több ipari nagyvárosban képzési központokat alakítottak ki, emellett a gyakornoki helyeket is migránsokkal szeretné feltölteni az ingolstadti Audi autógyár vagy a berlini–müncheni székhelyű Siemens.

Bizonyos nemzetközi cégek és globális nagyvállalatok működése nemcsak környezeti (ökológiai) vagy gazdasági, hanem szociális, kulturális és politikai értelemben is érezteti káros hatását.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 25 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Tiszafa
2018. október 13. 11:06
Cél: A globális nagyságrendben kitenyésztett és irányított fogyasztó-állat előállítása; optimalizált béren való rabszolgatartása; önálló gondolatoktól és erkölcsi normáktól való teljes megfosztása.
Marhajó!
2018. október 12. 08:30
A világvállalatok már régen megvalósították a teljes globalizációt. Egy német cég HongKongban vegyesen alkalmaz németet, amerikait, chileit, afrikait, magyart, bárkit -- ha megfelel. A magyar kormány migrációellenességét élesen úgy kell megfogalmazni, hogy az "a tömeges és illegális, valamint kikényszerített migráció ellen" lép fel. Mert egyébként nem lép fel ellene, hiszen a magyar focicsapatok kb. 56 országból alkalmaznak focistákat 2-4-6 évre. Sok feketét is, mint látjuk. Vagyis a pozíciót élesíteni kell és meg kell határozni, hogy a globalizációval elkerülhetetlenül együtt járó migrációt milyen formában utasítjuk el, ill. milyen formában támogatjuk. Mert persze a szűrt, legális, szakember-centrikus migrációt nem lehet és nem is szabad elvetni.
kowecses
2018. október 12. 08:04
Nem értek egyet Lomnici úrral. A munkaerő igényt az EU munkanélküli polgárai -20 millióan- bőven fedeznék. A Merkel és Schulz által becsalogatott bevándorlók alkalmatlanok az ingolstadti futószalag melletti munkára. Meglepő módon a modernizált iszlám Törökország nem kell a holott 80 millió munkaerőt biztosítana az EU- nak. A jövö útja -sokak szerint- az automatizálás.
Pelso j.
2018. október 12. 07:56
Nem kell olyan messzire menni, vannak saját héjáink is bőven.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!