„A Szabadok világában senki sem boldog, és nem boldogtalan, csak erős vagy gyenge, megél vagy elpusztul. Más nincs.” (Fekete István: Kele)
„Teremtsünk embert a mi képünkre és hasonlatosságunkra; és uralkodjék a tenger halain, az ég madarain, a barmokon, mind az egész földön, és a földön csúszó-mászó mindenféle állatokon.” (Teremtés Könyve, I.26.)
Bizonyára a kedves Olvasók is jártak úgy, hogy elméleti vitába keveredtek a közösségi oldalon. Néha szórakoztató, néha kifejezetten érdekes és célravezető, máskor viszont merőben hiábavaló és keserű mulatság az ilyesmi.
Igen, sokszor tűnik úgy, hogy a kommentfolyamban eltűnik az eredeti állítás és eltűnik az igazság is. Van persze olyan eset is, amikor egész egyszerűen mintha egy másik univerzumból szólnának egymáshoz a felek, és az indulataik kieresztésénél sem használnak potmétert. Nemrég egy ilyen vitába keveredtem abban a témában, ami alighanem a politika, a történelem és a foci mellett a legerősebb hangulatváltozásokat okozhatja. Ez a téma pedig az állatok élet- és halálminőségének kérdése.
Egy fotóhoz, amelyen három vadász és egy tacskó pózolt egy kiterített róka és kilenc kiskölyke felett, a következő megjegyzést fűzte az illető: „Tudnám mit kezdenék ezzel a három takonnyal, ha a kezembe kerülnének! Ugyanígy látnám kiterítve őket, ivadékaikkal együtt!”.
Tekintettel arra, hogy a szürreális szurikáta-gate csak nemrégiben csengett le, talán nem árt – de legalábbis vitaindító, vagy éppen provokáló lehet – néhány szót vesztegetni a kérdésre.
Az a koncepció, amely az emberek életét alábbvalónak, bűnösebbnek (!), de mindenképpen problémásabbnak tekinti az állatok életéhez viszonyítva, közkeletű elterjedtségét tekintve egyáltalán nem ritka. Ráadásul manapság már nem csak a macskáikkal magányosan tengődő idős asszonyok számítanak közhelynek, hanem a saját kisgyerek helyett kutyákat szeretgető harmincas-negyvenes szinglik is.
Egy pillanatra érdemes visszatérni a szurikáta-ügyhöz. Egy állatkertet meglátogató gyerekcsoport egyik tagja vélhetően benyúlt a szurikáták ketrecébe, ahol az egyik szurikáta megharapta, a kölyök erre földhöz csapta. A vemhes szurikáta azonnal megdöglött. A Kecskeméti Vadaskert igazgatója a modern médiához éppen illő, érzelmesnek látszó (valójában szimplán érzelgős) nyilatkozatot tett, szuperlatívuszokban beszélve a kedves kis szurikátáról. Az esetből hihetetlen felhajtás lett,
a kommentelők egy része „nevelési célú halált” kiáltott a gyerekre és a szüleire.