Csakhogy ők nem a mi fogalmaink szerint élik az életüket.
A következő kérdés, hogy vajon miért hiszi azt a nyugati ember, hogy ő szennyezi leginkább a környezetét? És miért gondoljuk azt, hogy a nyugati kultúra a „legelnyomóbb” az állatokkal szemben?
Nem más ez, mint a marxizmusnak immár az állatok, mint elnyomott proletariátus irányába való kiterjesztése. Nem tudom, hogy a tisztelt imperializmushívő, neokolonializmust harsányan elítélő, (szélső)balos véleményformálók hallottak-e arról, hogy Kínában, Indiában, a távol-keleti fejlett államokban és a többi nem-nyugati térségben a középosztályi szinten élők tömege meghaladja a nyugati világ hasonló fogyasztóinak létszámát. Ezek az államokra pedig nem a környezettudatos gazdaságok építése a jellemző, szemben azokkal a nyugati országokkal, ahol a bűntudatkeltésben élen jár az értelmiség. (V.ö.: minél jobban épül a szocializmus, annál jobban élesedik az osztályharc!) Ráadásul India, Kína, Afrika környezetszennyezése nem kizárólag a nyugati ember fogyasztását szolgálja! Ugyanehhez hasonló, kultúrával és a politikával kapcsolatos kérdés, hogy a szélsőliberális Kanadában vajon miért sikk az eszkimók (polkorrekt: inuitok) fókavadászatát támogatni, míg ezzel szemben, az ugyanezt a liberális kánont követők szerint a hagyományos angliai falkavadászat, illetve spanyol bikaviadal eltörlendő, meghaladandó, retrográd, feudális, kegyetlen mulatság.