*
A stabil éves születésszámmal kisimulna a korfa, tehát nagyságrendileg átlagban az alábbi lenne az összetétel egy 7,2 milliós Magyarországon 2085-ben, ha addigra 80 éves átlagos várható élettartammal számolunk (ennél számos nyugat-európai ország már most jobb adatot produkál, így a feltételezés 10 évente számol közel 1 év átlagos élettartam növekedéssel):
0-25 évesek: 25x90.000 = 2,25 millió fő (döntően eltartott, oktatásban lévő – 300-400 ezer fő 18-25 év közötti munkavállaló, ha e korosztály fele dolgozik)
25-65 évesek: 3,6 millió fő (85-90%-ban aktív, kb. 3,2 millió munkavállaló – átlag 2 gyerekkel és 2 év gyermekgondozási időszakkal 250-300 ezer nő esik ki folyamatosan a munkaerőpiacról; 100-150 ezer fő munkát keres, ami 3-4%-os munkanélküliségi ráta)
65-80 évesek: 1,35 millió fő nyugdíjas (eltartott)
Tehát 3,6 millió fő aktív munkavállalóra jutna 3,6 millió eltartott (ami jobb a mai 4:6 aránynál döntően az idősebb nagy létszámú nyugdíjas generációk eltávozása miatt).
A modell szerint a mai 4 millió munkahelyből még 400 ezer meg is szűnhetne Magyarországon (ami egyébként is várható a robotizáció miatt), tehát nem is kellene munkahely-számot növelni,
csak a termelésen belül elmozdulni a magasabb hozzáadott érték irányába.
De a mai hozzáadott-érték szinten is 38%-os egy főre eső GDP-növekedés lenne, ha a GDP szintjét 7,2 millió fővel is tudnánk tartani. A 25-55 éves korosztályban már ma is 85% körüli a foglalkoztatottság, azt 65 éves korig kellene kiterjeszteni a nyugdíjkorhatár emelése nélkül, a 25 fölött szülő nők munkaerőpiaci kiesését kompenzálná pedig a 18-25 év között már munkába lépő alacsonyabb képzettségű férfiak száma.
A fenti modell viszonylag könnyen fenntartható nyugdíjrendszert is eredményezne – ma ugyanis az a probléma, hogy a nyugdíjas évjáratok többen vannak, mint a dolgozó korosztályok, és ez nagyjából 2065-ig mindenképp így lesz, tehát az egyensúly csak azt követően állna be.
Ez kedvezőbb lenne a nyugati bevándorlás-alapú modellnél, mert a 2015-2065 közötti átmeneti időszakot követően stabilizálná az aktívak és eltartottak arányát (1:1), és stabil, tervezhető társadalombiztosítási rendszereket eredményezne anélkül, hogy a társadalmi értékrend felborulna. Ezzel szemben a bevándorlás-alapú modellek a bevándorlók honosítása miatt nem teszik lehetővé az eltartottak-aktívak egyensúlyát, hiszen maguk a bevándorlók is terhelik az ellátórendszereket, ráadásul veszélyeztetik a társadalmi kohéziót.
A fenti „7,2 milliós Magyarország 2085-re” programja komoly kormányzati-társadalmi összefogást, stratégiaalkotást (településrendszer átalakulása, az elnéptelenedő térségek „rekultivációja”), megfelelő gyermekvállalási ösztönzést, valamint az ifjúság Nyugat-Európába történő végleges kiáramlásának megállítását tenné szükségessé. És még ebben az esetben sem lesz könnyű elérni e célokat. Mindenesetre érdemes számokkal alátámasztottan felvázolni, hogy a jelentős lakosságcsökkenés bevándorlással és anélkül is elkerülhetetlennek tűnik, azt nem elkerülni, hanem irányítani és egy alacsonyabb népességi egyensúly megteremtése irányába terelni kell, az átmeneti időszakban esetleg külföldi ideiglenes vendégmunkaerő stabil jogi keretek között történő alkalmazásával, de a nyugat-európai bevándorlásmodell elkerülésével.