Megvallom, érintettnek érzem magam Szalai Zoltánnak a „magyar értelmiségnek” célzott megszólítása – mit megszólítása, fölszólítása! – okán, főleg, hogy ő szemérmes zárójelben ugyan, de azért a jobboldalra célzott.
Pontosan tudom, hogy a mai magyar főáramú (méjnsztrím) jobboldalt a népi-nemzeti tradíció dominálja, ideértve e tisztelt fórum törzskommentelőit is; s azt is, hogy az ő meggyőződésük szerint nincs, és nem is képzelhető el más jobboldali tradíció.
Pedig van,
ilyen a konzervatizmus,
amely, mit csináljunk, kimondottan nem kedveli az etnicista gondolkodást és észjárást (a lapigazgató úr terminusával: „alapvetést”). Ezen a fronton elég régóta igyekszem helytállni, váltakozó sikerrel.
Mert hát mi is a siker? Amikor a lapigazgató úr még tízéves volt, s a mai politikai jobboldal táltosai és javasemberei közül pedig többen még nem a Nemzeti Szellem föl-, meg- és előidézésével foglalkoztak hivatásszerűen, szerény eszközeimmel – „szakértői anyagok”! írógéppel! „munkacsoport”! – azon voltam, hogy az akkori Fidesz például az „Isten, haza, család” fogalmait ne tekintse lomoknak. Hát, ma már nem tekinti.
Tempora ergo mutantur, nem is kevéssé, sőt nagyon. Persze a jó öreg konzervatív szemszögből nihil novi sub sole. Már csak ezért is maradnék, ha szabad, a bevált és elég jó kilátást nyújtó szirteken, hogy a lapigazgató úr által kiválóan ismert Ernst Jüngert, a német konzervatív forradalom ikonját idézzem. Aki, ugyebár, mert és tudott szembeúszni az árral, úgy értem, a barnával is. Sőt, volt ereje ahhoz is, hogy százkettedik életévében katolizáljon, azaz megtérjen az egyetlen igazán egyetemes, nemzetek feletti egyházba. Nem gyanús?
Van itt tehát néhány megbeszélni való,
ha már egyszer alkalmat keresnek és adnak rá. Kezdve mindjárt azzal, hogy az „értelmiség” egyáltalán meg van szólítva. Bevallom, eddig úgy tudtam, hogy a jelenlegi kurzus álláspontja szerint értelmiség nincs, ha mégis van, az liberális, illetve fordítva: a liberális ismérve, hogy értelmiségnek képzeli/állítja be magát, miközben ravaszul politizál. Szóval kicsit zavarban vagyok, hogy minek is tekintsem magam, nehogy hibázzak, mert hát liberális mégsem vagyok. Szellemi munkásnak? Politikai gondolkodónak? Holdudvaroncnak? Vagy egyszerűen csak konzinak?