„Úgy tűnik, »külföldi pénzemberré« váltam. Az a figyelemre méltó mennyiségű pénz pedig, amit a Brexit-vitában a maradáspártiaknak adtam, rögtön »piszkossá« vált, melyet azonnal vissza kell adni. És hogy »el kéne takarodnom« a brit politikából. Mindez egy általam pár napja szervezett vacsorából nőtt ki. Sosem csináltam titkot a Brexit iránti ellenérzéseimből, és a Mail on Sunday hasábjain egyértelműen véleményt nyilvánítottam a referendum idején.
Mégis, ami a legfájóbb, hogy a »demokrácia aláásásával« vádolnak – és ez egy olyan súlyos vád, melyre válaszolnom kell.
Először is hadd meséljek egy kicsit az életemről, és arról, hogy miért számít nekem oly sokat ez az ország és a demokrácia.
Az életemet meghatározó tapasztalat Magyarország a náci Németország általi, 1944-es megszállása volt. Zsidóként valószínűleg megöltek volna, ha az apám nem intéz nekem hamis személyi okmányokat és nem bújtatja el a családunkat sok más zsidó családdal egyetemben. Tizenhárom évesen megtanultam, mekkora annak a jelentősége, hogy milyen politikai rendszerben is élünk.
A náci megszállást kommunista uralom követte, melyet annyira fojtogatónak találtam, hogy inkább Angliába menekültem Magyarországról, ahol a menekültekkel akkor sokkal jobban bántak, mint mostanában. Kilenc évet töltöttem itt, mely idő alatt teljesen »anglofillé« váltam.
És bár a munka 1956-ban New Yorkba hívott, de Nagy-Britannia mindig közel állt a szívemhez. Máig van egy házam Londonban, az év egy részét mindig ott töltöm.
Kritizálhat engem Lord Lamont korábbi kincstári kancellár amiatt, hogy külföldiként beavatkozom Nagy-Britannia belügyeibe, de talán jobb lenne, ha tudná, hogy régóta vannak itt érdekeltségeim – csak úgy mint Rupert Murdochnak, aki szintén amerikai állampolgár, csak éppen Brexit-párti.
Az a jó abban, hogy mindketten »külföldiek« vagyunk, mert így új munkahelyeket tudtunk teremteni a brit gazdaságban.
Fiatalként nagy hatást gyakoroltak rám a Nagy-Britanniában töltött évek. Lehetőségem volt a Londoni Gazdasági Egyetemen tanulni, ahol megismerkedhettem a nagy osztrák filozófussal, Karl Popperrel, aki később a mentorommá vált.