Kínát szokás emlegetni, mint az embertelen munkakörülmények poklát, azonban Ázsia több országában ma már fokozottan rosszabb a helyzet. És míg a kommunista állam helyzetéből adódóan képes lépéseket tenni a gyermekmunka és az embertelen munkakörülmények felszámolására, addig a térség több más országa a vállalatok anyagi zsarolása miatt tehetetlen. Nem is igyekeznek tenni a jelenség ellen, a gazdasági kiszolgáltatottság képtelenné is teszi őket a cselekvésre.
Szakemberek szerint a helyzet Fekete-Afrikában a legrosszabb. Szomália, Szudán, a Kongói Demokratikus Köztársaság, Etiópiaa gyermekmunka valóságos poklai. Bányákban, termőföldeken dolgoztatják a gyerekeket, sokszor szó szoros értelmében vett rabszolgaként.
A gyerekek kizsákmányolása ellen a nagy cégek léphetnének fel a leghatékonyabban, a labda az ő térfelükön pattog. Azonban a profit maximalizálásának vágya meggátolja őket abban, hogy a szóvirágok helyett valóban cselekedjenek. A gyermekmunka és a költséghatékony termelés áldásait leginkább élvező cégek
hangzatos kampányokat finanszíroznak a kirekesztés, a gyűlölet, a megkülönböztetés visszaszorítása érdekében otthon.
A messzeség jótékony fedezékében, Afrikában vagy Ázsiában a lehető legkíméletlenebb módon bánnak az otthon agyonajnározott feketékkel és ázsiaiakkal. A korrupció elleni harc pedig ott fut zátonyra, hogy a szegény országok kormányait a befektetéseik kivonásával fenyegetik abban az esetben, ha a törvények betartására köteleznék őket.
A gyermekmunka állandósítja a nyomort. Azok a fiatalok, akik fiatalon munkába állnak, kimaradnak az iskolából, ezzel pedig elvész annak az esélye, hogy képzettséget szerezzenek és a munkaerő piacon egy jobb pozíciót foglaljanak el.
Ne szégyellünk turkálóba vagy outletbe járni, ne bátorítsuk az újabb adag szemét előállítását, legyünk figyelmesek abban, hogy milyen cégtől vásárolunk! Régi hazafias, lokálpatrióta alapelv, hogy vásároljunk helyi terméket. Ezzel nem csak a saját gazdaságunkkal teszünk jót, de nem adjuk a pénzt olyanoknak, akik gyermekeket fognak munkára.