Caroline de Haas feminista aktivista (fenti képen) vezetésével több tucatnyian írtak alá egy új kiáltványt, amely válaszul született Catherine Deneuve színésznő és mások által kiadott, a metoo-kampányt túlzásait elítélő, a klasszikus férfi-női viszonyokat megvédő írásra.
A feminista ellenkiáltvány szövege az alábbiakban olvasható.
*
Minden egyes alkalommal, amikor előrébb lépünk a női jogok terén, ellenállásba ütközünk. Általában olyan mondatok formáját ölti ez az ellenállás, mint hogy „ez nyilván igaz, de azért…” Január kilencedikén azt hallhattuk, hogy „a #Metoo helyes volt, de azért…”. Nem volt nagy újdonság az elővezetett gondolatokban. A Le Monde által közölt írásban található érveket megtaláljuk a munkahelyen, a kávéfőző gép körül, vagy a családi ebédeken is. A kiáltvány némiképp az idegesítő kollégához vagy a fárasztó nagybácsihoz hasonlatos, aki nem fogja fel, hogy mi is történik éppen.
Azt kockáztatjuk, hogy túl messzire megyünk. Amint az egyenlőség ügye akár csak egy fél milliméterrel is előre haladna, jóérzésű emberek azonnal arra figyelmeztetnek bennünket, hogy könnyen a szélsőségek csapdájába eshetünk. Márpedig éppen hogy a szélsőség világában élünk. Franciaországban naponta nők százezrei esnek zaklatás áldozatául. Tízezreket szexuálisan bántalmaznak. Százakat megerőszakolnak. Naponta.
Már ott tartunk, hogy tilos bármit is mondani. Mintha az a tény, hogy társadalmunk – egy kicsivel – kevésbé tolerálja a szexista, a rasszista és a homofób megszólalásokat, mint régebben, probléma lenne. „Azért tényleg jobb volt, amikor a nőket még nyugodtan ribancnak lehetett hívni, nem?” Nem, nem volt jobb. A nyelv kihatással van az emberi viselkedésre: a nők sértegetésének elfogadásával az erőszakot is engedélyezzük. A nyelv helyes használata a jele annak, hogy társadalmunk előre halad.
Puritanizmus. Frusztráltnak és baszatlannak beállítani a feministákat: a kiáltvány aláírója eredetisége… elképesztő. Az erőszak ránehezedik a nőkre. Mindegyikre. Ránehezedik a lelkünkre, a testünkre, a gyönyöreinkre, a szexualitásunkra. Hogyan is képzelhetnénk egy pillanatra egy felszabadult társadalmat, ahol a nők szabadon és teljesen rendelkezhetnek a testükkel és a szexualitásukkal, amikor több mint a felük elmondása szerint átélt már szexuális bántalmazást?