„A migráció erősíti a gazdasági növekedést, csökkenti az egyenlőtlenségeket és összeköti a különböző társadalmakat. A migránsok nagy része törvényesen él és dolgozik. Ugyanakkor a migráció politikai feszültségek forrása is lehet, valamint emberi tragédiákhoz is vezethet, amikor a diszkriminációval és túlkapásokkal szembesülő elkeseredett emberek az életüket kockáztatva indulnak útnak.
A demográfiai nyomás és a klímaváltozás hatására valószínűsíthetően a következő években tovább folytatódik a migráció. A nemzetközi közösségnek viszont van választási lehetősége. Dönthetünk arról, hogy a migráció a jólét és a nemzetközi szolidaritás forrása legyen, vagy pedig az embertelenség és a társadalmi súrlódások szinonimája.
Első ízben tárgyalnak a kormányok az Egyesült Nemzetekben egy migrációról szóló átfogó nemzetközi megállapodásról. Az egyezmény formailag nem szerződés lesz, és nem jelent kötelezettségeket az államok számára. Ehelyett egyedülálló lehetőséget biztosít a vezetők számára, hogy a migránsokat övező káros képzetek ellen fellépjenek, és egy közös jövőképet fogalmazzanak meg arról, hogy miként tehető a migráció elfogadhatóvá mindenki számára.Ez egy sürgős feladat. Nemrég a rabszolgaként eladott migránsokról szóló videó mutatta meg, hogy mi történhet akkor, amikor a tömeges migrációt nem kezeljük hatékonyan.
Miként vethetünk véget ezeknek az igazságtalanságoknak? A gondolkodásunkat három alapvető szempontnak kell irányítania. Elsőként el kell fogadnunk és tudatosítanunk kell a migrációval járó előnyöket, amelyek sokszor feledésbe merülnek a nyilvános vitákban.
Ugyanis a migránsok mind a befogadó, mind a származási országaik működéséhez nagymértékben hozzájárulnak. Olyan munkákat is elvállalnak, amelyeket helyi munkaerővel nem lehet betölteni. Sok feltaláló és vállalkozó van közöttük. A migránsok közel fele nő, akik a jobb élet és munkalehetőségek reményében vándoroltak el. A migránsok által a származási országukba hazautalt összeg tavaly majdnem elérte a 600 milliárd amerikai dollárt, amely háromszor több a fejlesztési segélyek összegénél.”