Constantinovits Milán rövid, de nagyívű esszében foglalta össze a jobboldal történelmi tévedéseit a rendszerváltozás óta tartó időszak tekintetében.
Egyes megállapításaival egyetértek, ugyanakkor egy olyan biztosan akad közöttük, amely valójában nem több – sajnos-szerencsére – mint egy politikai bunkósbotból közhellyé és zsurnalisztikai fordulattá változott szókapcsolat. Ez pedig így hangzik: „az ügynökkérdés rendezetlensége”. Ennél a pontnál többek között ezt írja Constantinovits: „Az állambiztonság irányítóinak kilétére sem derült fény. A szenzitív adatok nyilvánosságra hozását elvető, azonban a felelősöket megnevezni szándékozó Schiffer András-i tervezet sem talált visszhangra, az ügynökakták zárva maradtak. (Bár Gulyás Gergely javaslata bíztató fejlemény.)” Mindezzel kapcsolatban két megjegyzést szeretnék tenni.
Először is, a felelősök megnevezésével kapcsolatban. Szervezetem, a Nemzeti Emlékezet Bizottsága 2016. február 25-étől kezdve idáig több mint ezer, lehetőség szerint fényképes karrierpályát hozott nyilvánosságra az egykori kommunista hatalomgyakorlók közül.
Közöttük bőségesen megtalálhatóak az állambiztonság irányítói is.
Ilyen jellegű gyűjtemény, amelyet direkt egy erre a célra létesített és felhatalmazott állami testület hozott volna nyilvánosságra, még nem létezett. Sőt, az életrajzok tekintetében sok esetben alapkutatást kellett végeznünk – negyedszázaddal a kommunizmus bukása után! Ennyiben tehát a felelősök megnevezése – törvényi feladatainkhoz híven – folyamatban van. (Megjegyzem, a felelősök megnevezése még a 2002-ben, a Terror Háza Múzeum megnyitásakor kezdődött: az Ávós előszoba és a Tettesek Galériája nem véletlenül került az ellenérdekelt oldal támadásainak kereszttüzébe.).
Másodszor, az „ügynökakták zárva maradtak” megfogalmazással kapcsolatban. Ez valójában egy értelmetlen, üres megállapítás. A vélhetően még létező állambiztonsági anyagok legalábbdöntő hányada az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárában van.
Bárki kikérheti a rá- és közeli hozzátartozóira vonatkozó dossziékat,
illetve tudományos kutatóként az összes többi levéltárral megegyező feltételekkel tetszőleges anyagokhoz férhet hozzá. Az állambiztonsági múlt igenis megismerhető: tanulmányok, cikkek, könyvek és dokumentumfilmek sora mutatja be ezt a furcsa világot. Mindez „zárva maradt ügynökakták” mellett aligha lenne elképzelhető. Az állambiztonsági múlt azonban csak egy szelete a kommunista diktatúra történetének – vajon tisztában van-e azzal a közvélemény és az azt formáló újságíró, hogy a diktatúra irányító szerveinek az Országos Levéltárban őrzött anyagai interneten is hozzáférhetőek?