A tananyag meghatározó része lesz Szulejmán szultán az európai kultúrához való hozzájárulása, amelyhez segédanyagként szolgál egy nagyszerű török sorozat.
„Hát a mai tanévnyitó izgalmasabb lesz. Nem lesz Kant, Goethe vagy Heine idézet. Helyette beolvassák Aydan Özoguz integrációs miniszter nyilatkozatát, amely szerint a fenti urak tulajdonképpen nem is léteztek. A török származású szociáldemokrata hölgy szerint ugyanis »német kultúra, mint olyan, a nyelven túl egyszerűen nincs is«.
Aminek persze nyilván van, aki örül: irodalom óra kilőve. Özoguz szerint ezen kívül »a német történelem legfőbb alakítója és motiválója a sokféleség, ezért nem kell félni ettől a jövőben sem«. Aki azt gondolta azonban, hogy ezzel a történelem tanulástól is mentesült, az tévedett. Történelem oktatás lesz, csak másképpen. Azt persze eddig is tudta a rendes német diák, hogy Nagy Frigyes rettenetesen kirekesztő volt, Bismarck kancellár meg pláne. Azt is megtanulták, hogy a második világháború kizárólag a normandiai partraszállásról és a holokausztról szólt.
Most azonban a tananyag meghatározó része lesz Szulejmán szultán az európai kultúrához való hozzájárulása, amelyhez segédanyagként szolgál egy nagyszerű török sorozat több évadja is. Aki azt megnézi, joggal számíthat jobb jegyre.
Új értelmezést kap Bécs ostroma is, és főleg Magyarország és Lengyelország elfogadhatatlan történelmi szerepe. Mert mindkét ország évszázadokon keresztül rendkívüli agresszivitással akadályozta a civilizációk egyesülését. Ragaszkodott olyan, már akkor elavultnak ítélhető dolgokhoz, mint a hit és a nemzet. Önző módon nem fogadva be az Ázsia felől érkező muszlim hitű menedékkérőket.”