Ez nem „cserbenhagyásos evangelizáció” – interjú a Ferenc pápa nevét viselő kávézó alapítóival
„Isten sosem fárad bele a megbocsátásba” – ha csak annyit ér el a Café Francesco, hogy ez a falára írt üzenet bevésődik a szívekbe, már megérte.
A középkor óta ilyen súlyos eset nem történt a katolikus egyházban.
„A 25 oldalas levél formájában íródott korrekcióban az aláírók azt állítják, hogy Ferenc pápa eretnek álláspontot támogat a házasság, az erkölcsi élet, és az Eucharisztia egyes kérdéseiben, amely »eretnekségek és egyéb más tévedések« terjedését okozta a katolikus egyházban. A korrekciót augusztus 11-én magának Ferenc pápának is átadták a Santa Marta házban található rezidenciájában. A középkor óta ilyen súlyos eset nem történt a katolikus egyházban. Hasonló figyelmeztetés utoljára XXII. János pápával szemben történt az 1300-as évek elején, a pápa olyan tévedései miatt, amelyeket a halálos ágyán visszavont. (…)
Levelében a 62 pap és világi tudós arra hivatkozik, hogy hívő és gyakorló katolikusokként joguk és kötelességük is fennáll a pápával szemben ilyen korrekciót kiadni »a természeti törvény, Krisztus törvénye, és az Egyház törvénye alapján«. A korrekció szerintük semmilyen mértékben nem sérti meg a pápai tévedhetetlenség katolikus tanítását. (…)
Az aláírók egy tucat olyan bekezdést sorolnak fel az Amoris Laetitiából, amelyek szerintük »hét eretnek propozíció terjedését szolgálják«. A lista a sok vitát kiváltott 351-es számú lábjegyzetet is magába foglalja, amelyben a pápa szerint azok, akik a bűn objektív állapotában vannak, akár »a szentségek segítségéhez« is juthatnak azért, hogy a kegyelem és szeretet állapotában növekedhessenek. Sokan értelmezték ezt úgy (még Magyarországon is), hogy a házasságtörésben élő elvált és újraházasodott katolikusok szentáldozásban részesülhetnek, Ferenc pápa pedig támogatásban részesítette azokat az iránymutatásokat, amelyek megengedték ezt. A listán szerepel az a szövegrész is, amely azon, házasságtörésben élő pároknak szól, akik a helyzetüket olyannak látják, »amit maga Isten kér tőlük«, jóllehet az »az objektív ideálnak« nem felel meg.”