Ami nem más, mint a saslik. Megint megtorpanok egy pillanatra. Okvetlenül leszögezendő: mindazoknak a képződményeknek, amelyeket hazánkban sasliknak vagy rablóhúsnak neveznek bizonyos étlapokon és kerti grillezésekkor, semmi közük az igazihoz. Igazinak kizárólag az titulálható, amely az Olga és Wladimir Kaminer által oly szellemesen megénekelt nagy szovjet fazékban született. Származási helye a Kaukázus, édestestvére a sis kebab, és mind a mai napig csodálkozom, hogy képtelen karriert csinálni a valaha volt birodalom határain kívül. Mellesleg az említett szovjet fazék további kiemelkedő tartalmaihoz hasonlóan, amilyen a pelmenyi, a plov, az okroska, az olivier, a cseburek és a többi. A borscs is maximum félig kivétel. Miért nem törnek át ezek, nem tudom. Az ukrán–magyar határnál koppannak egyet, és ácsorognak ott tanácstalanul. Talán az a nyavalyás vasfüggöny tehet róla. Meg persze a majom Putyin!
Mindebből következik, hogy a saslikot saját kezűleg kell elkészítenünk. Nem volt mese, meg kellett tanulnunk. Az élet útkeresés és tapasztalás, és vagy kikristályosodik valami, vagy nem. Ha nagyon akarjuk, fix, hogy igen – de nem árt tisztában lenni néhány alapelvvel.
Így azzal, hogy a saslik csak hús, nincs helye a nyárson zöldségnek vagy szalonnának. A hús legyen olyan, amely nem szárad ki, és zsírozza önmagát. Leginkább a tarja jön szóba a mindennapokban, a bárányt meghagyjuk a nálunk profibb mestereknek. Nem kell napokig pácolni, és a páclébe nem kell ecet. Hagyma kell, sok, minden egyéb opcionális, de ne fűszerezzük agyon hülyeségekkel, pláne ne rakjunk bele olaszos-amerikaias keverékeket és előregyártott szószokat. A tűznek le kell égnie, a saslikot víg hőt adó parázs fölött sütjük, lángon megégne, mégis nyers maradna. Nyársaink legyenek laposak és erősek, ne kalimpáljon rajtuk a hús összevissza. Nem illő folyamatosan pörgetni az anyagot, akár egyszer is elég megfordítani. Ne süssük túl, ne hagyjuk kiszáradni, amikor szépen megbarnulnak, összehúzódnak a darabok, készen van. Ha leszedtük, ne várjunk a tálalással és a fogyasztással – legyen odakészítve idejében az ecetes-olajos-hagymás-kapros káposztasaláta, a friss kenyér, a sör –, akkor a legfinomabb a cucc, amikor friss és meleg. Jó étvágyat!