5 dolog, amiért érdemes 30 után szülni

2017. április 04. 23:15

Nem akkora katasztrófa idősebb korban szülni! Sőt!

2017. április 04. 23:15
Szalay Ágnes
Dívány

(...)

„Egyértelmű tendencia a világ jelentős részén, így Magyarországon is, hogy a gyermekvállalás ideje egyre kitolódik. Harminc az új húsz, negyven az új harminc, sőt  ötven az új negyven az első gyerek születése szempontjából. Minden ötödik nő 35 éves kora felett vállalja az első gyerekét, és a negyven éves kor feletti első babás kismamák száma is megsokszorozódott az utóbbi tíz-tizenöt évben. Szóval ideje megnézni a jó oldalát ennek a folyamatnak! Ezúttal a gyerekek szempontjából.

A gyereknek például mindegy, hogy idősebbek vagy fiatalok a szülei

Ugyanúgy szereti, fárasztja, rajongja és bosszantja őket. Tapasztalatból mondom, a mamám harmincöt éves volt, mikor megszülettem. Akkoriban ez nem volt különösebben gyakori, és bár akkora király nem voltam vele, mint Eszti, a zenélődobozával – azért viszonylag kirívó volt. Minden barátomnak, osztálytársamnak jó tíz évvel fiatalabbak voltak a szülei. És sosem éreztem kínosan magam emiatt. Lehet, hogy nem gondoltam azt, hogy az én mamám a legeslegszebb tündérhercegnő, mert volt olyan anyuka, akinek a haja hosszabb és szőkébb, a szoknyája meg csipkésebb és rövidebb volt – de arról eléggé meg vagyok győződve jópár évtizede, hogy jobb anyukája nincsen senkinek.

Lehet persze szuperanya valaki nagyon fiatalon is, és jöhetnek össze rosszul a dolgok idősebb anyaként – de van néhány statisztikai tény, amit mostanában kiderítettek arról , hogy miért járnak jól a gyerekek, ha idősebbek a szüleik.

Általában többre viszik

Egy svéd kutatásban megnézték, hogy igaz-e az az aggodalom, hogy mindenféle hátránya származik a kis utódoknak szüleik élemedettebb korából. Azt találták, hogy egyáltalán nem – sőt számos dologban jobban álltak felnőttként, mint azok, akiket fiatalabb szülők neveltek.

Testvéreket vettek be a kutatásba, tehát a családi környezet, a szülők adottságai nagyjából ugyanazok voltak, és mégis. A később született öccsök és húgok felnőttkorukra általában magasabbak voltak, tovább maradtak az oktatási rendszerben, nagyobb eséllyel mentek egyetemre és jobban teljesítettek a képességfelmérő teszteken.”

(...)

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 70 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
SilentBob
2019. március 18. 14:34
Ezek minden agybetegsgüket megideologizálják, mint a Manson-család.
annamanna
2019. március 18. 14:33
Az Optimális Életút felé lehet, hogy úgy lehetne elmozdulni, ha például propagálnák azt, hogy nők 30 fölött járjanak egyetemre. Így is sokat vihorásznak a könyvtár-büfé szakos egyetemista lányokon, és komolyan lehetséges, hogy az egy törés az életpályában, hogy a gyerekvállalásra legalkalmasabb éveiket a lányok a különböző papírok, diplomák megszerzésével töltik, buliznak és karriert egyengetnek, aztán 35 fölött gyorsan még igyekeznek eleget tenni a biológiának is. Lehet, hogy ezt meg kéne fordítani; az agy 35 fölött is elég jól terhelhető, akkor is lehet tanulni, ráadásul addigra ahhoz is több idő áll rendelkezésre, hogy valaki kitalálja, egyáltalán mi érdekli. Lehet, hogy társadalmilag be kéne látni, hogy 18 és 35 között a nőknek nem az önfenntartás és önmegvalósítás a programjuk, mert ha erre vannak ráállítva, abból gyerek már nemigen lesz. Ha 30 fölött lehet szülni, akkor diplomát szerezni százszor inkább lehet; propagálni kéne a felnőtt nőknek való egyetemi oktatást. Azt sugallni társadalmilag, hogy nincsenek lekésve semmiről, ha későbbre halasztják a tanulást és karrierépítést. Ehhez persze olyan fokú bizalom kéne, ami jelenleg nincs, mert perpill a nők jelentős része egyedül marad a gyerekkel; ez pedig nem csak őket, hanem a gyerekeket is túlterheli. Most muszáj felkészülni az önfenntartásra, mert úgyisegyedülmaradszfiam, ésakkormitcsinálsz. Az egészben az is egy vajszínű árnyalat, hogy dacára a koedukált oktatásnak, ahol tömegével adódik lehetőség a másik nemmel való ismerkedésre, mégis az az általános panasz, hogy maga a párválasztás is 30 fölé tolódik, mert addig _nincs_ rá elég lehetőség! Mert hát ugye hol? Egyre éretlenebb egyedekből áll a társadalom, és nem csak az y és z generáció, hanem a világháború óta születettek jelentős része nem vállal elég felelősséget; legalábbis annyit nem, amennyire a társadalom önreprodukciójához szükség volna.
annamanna
2019. március 18. 14:32
Sajnos nem tudom, miért halt meg Hugonnai Vilma lánya, csak hogy ő maga végül is egyedül maradt, mert a férje is meghalt, a lánya is (kamasz korában). Csak ennyit olvastam. Távolabbról talán nem feltűnő, hogy valaki betegesebb, de közvetlen családon belül ez jobban kiderül, nyilvánvalóbb. Persze ebből az sem következhet, hogy akkor inkább vetesse el, meg menjen abortuszra; de hogy a gyereke nehezített pályán fog futni az életében, és jóval kevésbé terhelhető mentálisan is, az elég valószínű. Legalábbis családon belül ezt tapasztalom.
Sulammit
2019. március 18. 14:32
Senki sem sápítozott, mindenki elmondta a véleményét, akárcsak te. Engedd már meg, hogy a tiedtől eltérőek is legyenek. Ha húsz éves koromban gyerekekre vágyom, nem fogom 40 éves koromra halogatni. Szerinted miért vannak 35 éves kor felett a különböző szűrések? Miért figyelmezteti a kismamákat a nőgyógyász 35-ön túl? Azért, és ezt te is tudod, mert nagyobb a kockázata az egészséges babák születésének. Különben is az idősebb férfiak nem igen tudnak fiúkat nemzeni. Tudod, hogy mi az a biológiai óra? Na ez a nőknél ketyeg. A férfiak idős korban is vidáman szórják szét a .... a nőknél van egy korhatár. Ha öreg a petesejt milyen baba lesz belőle?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!