Noha a francia elnökválasztás utolsó napjaiban a mérésekben már a különböző politikai oldalak vágyai is manifesztálódni látszanak, egy valami bizonyos: a választásra jogosult 47 millió francia állampolgár közel 40 százaléka a bizonytalanok táborát gyarapítja, így az exit pollok favoritjainak vélt támogatottsága is illékony. A jobbközép előválasztás filloni fordulata óta, persze, tudjuk: aligha lehetünk biztosak abban, hogy bejön a papírforma, s kérdés, hogy a szavazófülkék magánya nem feledteti-e a botrányokat, engedi szabadjára a protekcionista vagy éppen nacionalista vágyakat, s nem bünteti-e meg a macroni előnyt bebetonozó “Cabinet Noir” vélt vagy valós gründolóit.
Már a napra pontosan 22 évvel ezelőtt, 1995-ben tartott francia elnökválasztás első fordulója sem igazolta az előzetes méréseket: azok ugyanis Jacques Chiracnak 4 százalékos biztos előnyt mutattak Lionel Jospinnel szemben, hetekkel a választás előtt is. Ennek ellenére az április 23-i késő esti híradások a szocialista Jospin 3 százalékos előnnyel szerzett első körös győzelméről számoltak be, ami a második körben – ráijesztve a jobboldali bázis első fordulós lazsálására – több mint ötvenszázalékos győzelmet hozott végül a jobboldali, az V. köztársaság eddig egyetlen (a szocialista Françoia Mitterrand-nal) kohabitációban elnöklő államfőjének.
Senki nem dőlhet hátra
A mérések pillanatnyi állapota egyik jelöltnek sem engedi meg tehát a hátradőlést, annál is inkább, hogy ma a bizonytalanok közé sorolhatóak azok is, akik a François Fillont lejárató kampányhadjárat előtt biztosnak mondták jobboldali szavazati szándékukat. Ezen választók nem elhanyagolható része elfordult Sarkozy egykori miniszterelnökétől, de az utóbbi hetek utca emberétől szerzett tapasztalati alapján az látszik, hogy sokuknál a jobboldali értékekhez való kötődés lehet végül a döntő, s – francia szófordulattal élve – a bárányok végül visszatérnek a juhakolba.
Erre a teóriára látszik azonban rácáfolni az a gondolatmenet, miszerint
egy esetleges Le Pen – Fillon második fordulóban a baloldal bosszúból mobilizálja magát,
és – a 2002-ben a protestszavazás miatt is elsöprő többséggel Jacques Chiracot Le Pennel szemben a dobogó felső fokára emelő választó – ezúttal nem akadályozza meg a szélsőjobb hatalomra jutását. S persze olyanok is akadnak, akik úgy vélik: nem árthat sokat, ha Marine Le Pen költözik az Élysée palotába, hiszen a júniusban következő nemzetgyűlési választások úgysem hozzák meg neki a szükséges parlamenti többséget, s ilyen ellenszélben voltaképpen semmit nem tudna megvalósítani kampányígéreteiből. Arra viszont jó lehet, hogy François Fillont végleg letörölje a politikai palettáról, mivel egyesek szerint visszás lenne, ha utóbbi az elöki székbe kerülhetne úgy, hogy eljárás van folyamatban ellene, így programja megvalósítási kísérletét utcai zavargások és tüntetések (lásd: lábas-és fazékkoncert Calais-ban) kísérnék, az ellen tilakozva, hogy egy hiteltelen ember kér bizalmat a francia társadalom megreformáláshoz.