Egymásra talált Kína és Szlovákia: komoly megállapodások születtek
Fico Kínába látogatott, ahol tárt karokkal várták.
A szlovák nemzetpolitika súlypontja nem a szlovák-szlovák kapcsolatokra helyeződik, hanem a mindenkori valamivel szembeni önmeghatározásra, ami végigkísérte e nemzetet története során.
„A szlovák nemzetpolitika súlypontja ugyanis nem a szlovák-szlovák kapcsolatokra helyeződik, hanem a mindenkori valamivel szembeni önmeghatározásra, ami végigkísérte e nemzetet története során. Ez a valami pedig a mindenkori magyarság, amely »elnyomta az ezeréves méhet«. Persze, 1918-20 után ez bosszúhadjáratba fordult át, mára pedig sokkal elegánsabb, alig látható formát aplikáltak neki. Ebből a szempontból már sokkal jobban értelmezhető a szlovák nemzetpolitika mibenléte, és így már érthetőbb a láthatatlansága is, hiszen egyetemes konszenzus uralkodik körülötte. (..)
Talán ennek tudható be, hogy a parlamenten kívüli, elöregedő szavazótáború kereszténydemokraták korábban több pártszínben is pompázó elnöke, Alojz Hlina éppen azon kezdett el aggódni, hogy nehogy már magyar megyefőnöke lehessen bármelyik szlovákiai megyének, mert az már milyen dolog lenne – mondá keresztényi felebarátiságból. De itt álljunk meg egy pillanatra! Mert ugyebár arról a Hlináról van szó, akinek az ellenzék éppen segítő jobbot kíván nyújtani és egy platformra hozni az MKP-val is, hogy együtt harcoljanak a velejéig korrupt kormányzat ellen. De emlékezhetünk Hlinára úgy is, mint aki korábban még »oľanos«-ként, majd függetlenként fehér lovon vonult be Komáromba – értjük ugye a gesztust…?
Tehát a szlovák nemzetpolitikával kapcsolatban túlzott illúzióink azért ne legyenek, viszont a politikai labirintusban nem árt jól tájékozódni, persze nem úgy, hogy ama precíz képletbe beilleszkedve olyan igehirdetőkké váljunk, akik 30 ezüstért megalkudva tálcán kínálják fel a sajátjaikat. Mert sajnos, ilyenek is vannak közöttünk…”